Puudu on umbes 350 apteekrit

EAÜ juhatuse liige Kristiina Sepp
EAÜ juhatuse liige Kristiina Sepp

Uuringud näitavad, et proviisorite nappus üha kasvab, kuid koolitustellimus ei suurene.

Riik on viimase viie aasta jooksul tellinud erinevaid uuringuid, mille tulemused kinnitavad, et proviisorite ja farmatseutide koolitusmahud on ebapiisavad, ent ühtegi sammu oma ala spetsialistide tagamiseks apteegisektoris pole seni tehtud, kurdab Eesti Apteekide Ühendus.

Apteekide ühenduse juhatuse liikme Kristiina Sepa sõnul oli farmatseute ja proviisoreid puudu juba kuus aastat tagasi, mil erialaspetsialisti ootavaid töökohti oli pakkuda umbes 250. Kuna aastatega on tervishoius fookus liikunud üha rohkem pereõdede ja arstide väljaõppe parandamisele ja toetamisele, siis praeguseks on tööjõupuudus suurenenud sektoris hinnanguliselt saja inimese võrra.

„Väga keerukas on seda puudust täna üldse tagasi teha,” rääkis Sepp ERR-i raadiouudistele, lisades, et eelmisel aastal asus kutsekoda kogu sektoris hindama vajadusi. Sealt tuli ka välja, et praegu on kaetud ainult 56 protsenti proviisorite vajadusest. „Riigil endal on näha, et see puudus on olemas, aga fookuses on teised tervishoiutöötajad ja apteegid selles vaates justkui on kõrvalvaatajad, kuigi probleem aasta aastaga süveneb."

Sepa sõnul on riik aastaid lubanud arutada, milline on reaalne vajadus ja sellest tulenevalt, milline võiks olla ka spetsialistide tegelik koolitusmaht, aga reaalseid samme lahenduste suunas tehtud ei ole. Samuti pole toetust leidnud Apteekide ühenduse pakutud idee proviisoriõppe väljalangevuse vähendamiseks

„Meil on kaks kooli, kus täna õpetatakse, et Tallinnas saab farmatseudiks õppida, Tartus saab proviisoriks õppida. Meie ettepanek on olnud, et viia need õpped kokku, et kolm aastat saab mõlemas koolis omandada farmatseudi kutse, siis sealt edasi, kui inimene soovib ennast täiendada, arendada, siis võiks proviisoriks õppida. Et ka selles mõttes vaadata otsa, kas see õpe, kuidas me täna seda korraldame, on optimaalne arvestades riigi suurust ja võimalusi," rääkis apteeker.

Haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse osakonna juhataja Margus Haidak ütles, et kahe kooli õppekavade ühendamise plaan on praegu arutamisel. Haidak lisas, et sotisaalministeeriumi juures koguneb igal aastal koolituskomisjon, kus arutatakse läbi farmatseutide ja proviisorite koolitusvajadus ja koolide vastavad võimalused.

Proviisorite ja farmatseutide osas on kokku lepitud nii selleks aastaks kui järgnevaks aastaks vastuvõetavate üliõpilaste arvud. Farmatseutide puhul 32 ja proviisorite puhul 40. „Kui vaadata seda, mis on toimunud üleüldse Eesti kõrgharidusmaastikul, siis alates kõrgharidusreformist on üliõpilaste arv oluliselt kukkunud, samas farmatseutide ja proviisoirte vastuvõetute numbrid on järjest kasvanud,” nentis Haidak.

Sepa sõnul tuleb tööjõupuuduse probleem apteegisektoris kiiremas korras ära lahendada, sest valesti võetud ravimid on riigile kõige suurem kulu.

„Ravimi kasutus on, ma ütleks, et viimaste aastatega, 30 protsenti kasvanud. See tähendab, et tegelikult ravimi alast nõuannet vajavad inimesed rohkem ja rohkem. Meie kompentents selles vaates on väga, väga oluline," rõhutas Sepp.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.