Muutuv andmekaitseseadus puudutab ka haiglaid ja perearste

Andmekaitsekohustus puudutab kõiki tervishoiuteenuse osutajaid – nii haiglaid, perearstikeskusi kui ka tervisekeskusi.
Andmekaitsekohustus puudutab kõiki tervishoiuteenuse osutajaid – nii haiglaid,...

Andmekaitseinspektsiooni esindaja sõnul puudutab andmekaitsekohustus kõiki tervishoiuteenuse osutajaid – nii haiglaid, perearstikeskusi kui ka tervisekeskusi.

Seoses isikuandmete kaitse üldmääruse jõustumisega selle aasta 25. maist tuleb kõigil avaliku sektori asutustel määrata andmekaitseametnik.

Määruse kohaselt tuleb andmekaitsespetsialist määrata kõigil, kelle põhitegevus on seotud eriliiki ehk delikaatsete isikuandmete ulatusliku töötlemisega. Siia alla kuuluvad vaieldamatult ka terviseandmed.

Inspektsiooni esindaja Maire Iro kinnitas, et "ulatuslik" tähendab siin ka perearstikeskuseid, nimistu suurusest olenemata. "Perearstide puhul tuleb mängu ka teine aspekt – nimelt täidavad perearstid oma tööd tehes avalikku ülesannet. Juba see kohustab perearste andmekaitsespetsialisti määrama," selgitas Iro. "Seega, jah, kõik perearstid peavad määrama andmekaitsespetsialisti, olenemata sellest, kui palju neil patsiente on," lisas ta.

"Andmekaitsespetsialisti ülesannete täitmiseks võib määrata koosseisulise töötaja, näiteks suuremate teenuseosutajate puhul on mõistlik luua selleks eraldi ametikoht," ütles Iro. Samuti võib andmekaitsespetsialisti ülesannetega tegeleda terve allüksus – osakond, kus on olemas nii juriidilised kui ka tehnilised teadmised patsientide andmete kaitsmiseks. Teenust võib ka sisse osta.

"Ennekõike võivad teenuse sisseostmisest olla huvitatud näiteks perearstid või väiksemad keskused," sõnas Iro. "Sel juhul soovitame aga kindlasti valida spetsialist, kes tunneb ka perearsti töö eripärasid."

Kui andmekaitsespetsialisti ülesandeid täidab osakond või ostetakse see teenusena sisse teiselt ettevõttelt, peab Iro sõnul kontaktiks avalikkusele ja järelevalveasutusele olema siiski üks konkreetne inimene koos kontaktandmetega.

Tekib uus mõiste

Maire Iro toob välja, et isikuandmete kaitse üldmäärus toob kaasa uue mõiste. Kui praegu kehtivas seaduses nimetatakse tundlikumaid andmeid, sh terviseandmeid, delikaatseteks isikuandmeteks, siis edaspidi räägitakse delikaatsete isikuandmete asemel juba eriliiki isikuandmetest.

Mõiste sisu jääb aga samaks – eriliiki isikuandmetega on tegemist siis, kui neist ilmneb:

  • inimese rassiline või etniline päritolu,
  • poliitilised vaated,
  • usulised või filosoofilised veendumused
  • ametiühingusse kuulumine,
  • ka loetakse eriliiki isikuandmeteks geneetilisi andmeid, biomeetrilisi andmeid, terviseandmeid ja andmeid inimese seksuaalelu kohta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.