Suder: haiglad on valmis teavitustöösse rohkem panustama

Ida-Tallinna Keskhaigla
Ida-Tallinna Keskhaigla

Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna juhataja Inge Suder ütleb, et haiglad oleks valmis senisest tunduvalt rohkem terviseedendusse panustama ja patsientide teadlikust kampaaniatega parandama, kuid praegune seadus ei luba neil seda teha.

Hiljuti oli rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal ja eri osapooled soovisid hoida kõrgendatud tähelepanu naiste tervisel ning rõhutada Eesti naise tervise eest hoolitsemise tähtsust. Samas  on võimalused Eesti ühiskonna jaoks oluliseks proaktiivseks ennetustööks tervishoiuvaldkonnas tugevasti piiratud. Teemat kommenteerib Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna juhataja Inge Suder. 

“Me teame, et Eestis on naiste emakakaelavähki haigestumine Euroopa üks kõrgemaid. Ennetustegevuste läbiviimiseks, nii sõeluuringuteks kui ka vaktsineerimiseks on haigekassal rahalisi vahendeid piisavalt, kuid millegipärast ei kasuta paljud naised siiski sõeluuringus käimise võimalus. Naiste aktiivsus ses osas võiks olla palju suurem,” sõnas Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna juhataja Inge Suder.

Üks võimalusi, kuidas suurendada sõeluuringutes osalemist on anda raviasutustele senisest suuremad võimalused asjakohaseks teavitustööks. “Tänasel päeval tohib seaduspiirangutest tulenevalt emakavähi sõeluuringute teavituskampaaniaid teha vaid haigekassa ja Tervise Arengu Instituut, kuid raviasutuste ehk sõeluuringute sisuliste tegijate võimalused teavitustööks on tugevalt piiratud. Me plaanisime kaks aastat tagasi naistele rinnavähi sõeluuringu osas teavituskampaaniat “On õige aeg“, kuid kahjuks ei saanud me terviseametilt sellele tookord positiivset tagasisidet,” meenutab Suder. 

“Praktikas tähendab see olukord järgmist - 30. jaanuaril,  toimub Tervist Edendavate Töökohtade Võrgustiku seminar, kus meie haigla emadusnõuandla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi teeb ettekande erinevatest  teenustest, mida ITK naistele ennetustegevuse osas pakub. Tema räägitud info võimendamine erinevate turundusmeetmetega oleks vajalik, et võimalikud paljud naised jõuaksid naistearsti juurde kontrolli ning ka skriiningutel osalejate arv kasvaks. Samas ei tohi me tervishoiuteenuse osutajana kutsuda naisi oma haiglasse uuringutele,” tõi Suder illustreeriva näite.

Suderi hinnangul tasuks eri osapooltel koos mõelda, kas praegune olukord on Eesti jaoks optimaalne või saaks erinevate riigi jaoks ülioluliste ennetustegevuste teavituse osas midagi paremaks muuta. “Eesti 100 juubeliaastal on sobiv ka mõelda, kuidas me tagame laiemalt ühiskonnas parema tervishoiualase ennetustöö. Kõik need ligi 200 naist, kes Eestis iga-aastaselt emakaelavähi diagnoosi saavad, on ju meie ühiskonnale üliolulised. Kindlasti tasub kasutada kõiki erinevaid võimalusi, et seda numbrit lähiaastatel vähendada,” lisas Inge Suder.  

Eestis diagnoositakse aastas 160-170 emakakaelavähi esmast juhtu. Emakakaelavähi või selle eelsete seisundite varajaseks avastamiseks ja ennetamiseks võetakse emakakaelalt PAP (günekoloogilise tsütoloogia) analüüs. Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus saab PAP-analüüsi teha Ravi tn üksuses ja Tõnismäe üksuse naistenõuandlas. Emakakaelavähi sõeluuringuks palume helistada  telefonil 666 1900 ja broneerida aeg " emakakaela uuringule".  Kõikidele haigekassa poolt kindlustatutele on uuring tasuta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.