Mida põrandal roomav laps sisse hingab?

Et teada saada, mida põrandal roomav beebi sisse hingab, ehitasid teadlased robotbeebi.

Põrand on roomava lapse töökoht. Väikelapse „töökohta“ ehk tema hingamisteedesse tungivaid mikroobe on seni olnud keeruline uurida praeguste meetoditega,  mis on loodud peamiselt täiskasvanute elukeskkonna uurimiseks, kirjutas Mediuutiset.

Soome töötervishoiuamet (TTL) ja terviseamet (THL) täitsid selle lünga, avaldades ühise uuringu, mis avaldati äsja teadusajakirjas Microbiomi.

Teadlased ehitasid robotbeebi, kes matkis väikelapse roomamist põrandal. Robotbeebi abil mõõdeti millised mikroobi väikelapse roomamisliigutuste ja temast mööduvate täiskasvanute tõttu beebi hingamisteedesse satuvad. Selgus, et beebi hingeõhus olevate mikroobide segu erineb põrandal olevast ja samas ruumis olevate täiskasvanute hingeõhus olevast mikroobide kooslusest.

Roomamise ajal oli seente ja bakterite arv lapse hingeõhus keskmiselt 8-21 korda suurem kui täiskasvanutel. Täiskasvanu liikumine ruumis ei lisanud siiski oluliselt mikroobide hulka õhku, mida beebi sisse hingab.

Kui võrreldi põrandatolmu mikroobide taset sellega, mida laps roomates sisse hingab, siis avastati nende vahel korrelatsioon – kuid see varieerus mikroobirühmade vahel. Osa mikroobidest näivad liikuvat õhuvooludega kiiremini ja kaugemale kui teised. Kokkupuude mikroobidega varases lapsepõlves võib kaitsta teatud haiguste eest.

Saadud lisateave laste kokkupuudete kohta mikroobidega on samm edasi keskkonnast tingitud haiguste tekke põhjustest arusaamiseks ja elukeskkonna tervislikumaks muutmiseks, ütlevad uurijad.

Uuringut juhtis professor Brandon Boor USAst Purdue ülikoolist, rahastasid Suomen Akatemia ja Juho Vainio fond.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.