Ämmaemandad said ravimiametist tagasilöögi

Loodavate tervisekeskuste üks kohustuslik põhiteenus on ämmaemanda iseseisev vastuvõtt, mistõttu ämmaemandad soovivad laiemat retseptiõigust.
Loodavate tervisekeskuste üks kohustuslik põhiteenus on ämmaemanda iseseisev...

Eesti Ämmaemandate Ühing soovib laiendada ämmaemandate retseptiõigust, ja saada muuhulgas ka õigust menopausiravimite väljakirjutamiseks, kuid ravimiamet pole sellega nõus.

Ravimiameti toetab üldiselt ühingu ettepanekuid, kuid ei nõustu menopausi ajal tekkivate sümptomite leevendamiseks kasutatavate ravimite väljakirjutamise õiguse andmisega ämmaemandatele, sh korduvretsepti väljakirjutamise õigusega.

"Ravimiamet on seisukohal, et hormoonasendusravi tuleb läbi viia nii lühidalt kui võimalik ja ravi jätkamise kasu-riski suhte üle tuleb otsustada arstil, arvestades näidustusi, vastunäidustusi, võimalikku annuse vähendamise või lokaalsele ravile ülemineku vajadust," seisab ravimiameti õigusnõuniku Kaili Lellepi koostatud arvamuses.

Ülejäänud ravimirühmade osas toetab Ravimiamet Eesti Ämmaemandate Ühingu ettepanekut ämmaemandatele retseptiõiguse laiendamiseks.

Haigekassa andis juba eelmise aasta sügisel teada, et nad ei ole nõus ämmaemandatele veresuhkru testribade väljakirjutamise õiguse andmisega. Tollane haigekassa juht Tanel Ross põhjendas seda järgmiselt: "Kuna ämmaemandatel puudub õigus diabeeti diagnoosida, siis ei ole ka esmase meditsiiniseadme kaardi veresuhkru testribade soodustingimustel väljastamiseks ämmaemanda poolt võimalik. Juhul kui esmane kaart on arsti poolt väljastatud siis ei ole arstidel, õdedel ega ka ämmaemandatel vaja seda uuendada, sest kaart uueneb automaatselt limiidiperioodi lõpus."

Eesti Ämmaemandate ühing tegi eelmisel aastal ettepaneku laiendada ämmaemandate retseptiõigusi järgnevate ravimite osas: infektsioonivastased ja antiseptilised ained suuõõne lokaalseks raviks; vitamiin K; östradiooli sisaldavad süsteemsed ja lokaalsed preparaadid (va esmane); gestageenide ja östrogeenide fikseeritud kombinatsioonid (va esmane); gestageenide ja östrogeenide muutuvad kombinatsioonid (va esmane); antiandrogeenide ja östrogeenide kombinatsioon; seenevastane aine süsteemseks kasutamiseks (triasooli derivaat); anti-D humaanimmunoglobuliin. Lisaks soovite meditsiiniseadmete (veresuhkru testiribad) väljakirjutamise õigust.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.