Uneuuringud senisest kättesaadavamad

Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru
Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru

Alates 2018. aastast rahastab haigekassa uneaegsete hingamishäirete kahtlusega patsientide uuringud. Uusi võimalusi tutvustab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kopsuarst-vanemarst Erve Sõõru.

Uute tervishoiuteenuste lisamine loetellu võimaldab diagnoosida uneaegseid hingamishäireid, määrata täpse hingamishäire tüübi ja raskusastme vastavalt rahvusvaheliselt aktsepteeritud juhistele. Unehäirete varajane diagnoosimine ja ravimine võimaldab kokku hoida paljude haiguste kallima ravi pealt. Täpne diagnostika on aluseks heale ravitulemusele.

Olime teenuseid taotlenud alates 2004. aastast ehk kokku 13 aastat! Selle aja jooksul arenes unemeditsiini valdkond pidevalt, meil tuli tehnoloogia arenguga kursis olla ja taotlusi kaasajastada. Haigekassa hinnakirjas uuringutele kehtestatud rakenduspiirangud on mahukad, kuid selge edasiminek on olemas.

Teenuste kättesaadavust on parandanud e-saatekiri ja e-visiit. E-saatekirja alusel otsustab eriarst uneaegse hingamishäire uuringu vajaduse, patsienti teavitatakse uuringute plaanist ja nii saame varasemast kiiremini abivajajaid aidata.
Uneaegse hingamishäire uurimisel ei ole sõeluuringud seni majanduslikult efektiivseks osutunud. Uneaegse hingamishäire uuringuid teevad kõik piirkondlikud ja keskhaiglad, peamiselt pulmonoloogide abil on teenused kättesaadavad kõigis maakondades.

Uneuuringuks ei pea patsient tulema haiglasse ööbima
Varasemalt standardiks peetud polüsomnograafia ei ole uneaegse hingamishäire täpsustamiseks alati sobivaim uuring. Järjest enam uuringuid tehakse ambulatoorselt ehk patsiendi kodus.
Saame valida patsiendile sobiva uneuuringu kõigi nelja diagnostika klassi hulgast: polüsomnograafia, hingamise polügraafiline uuring täismahus, hingamise polügraafiline uuring osalise mahuga, koguöö digitaliseeritud pulssoksümeetriline uuring. Kõiki uuringuid hinnatakse ehk skooritakse rahvusvaheliselt aktsepteeritud standardite järgi.

Uneaegne hingamishäire on haigusseisund, millega kaasneb une ajal piiratud õhuvool kopsudesse ja mis põhjustab sellest tulenevalt madalama hapniku taseme veres. Uneaegsete hingamishäirete alla liigitatakse obstruktiivne uneapnoe, tsentraalne uneapnoe ja uneaegne hüpoventilatsiooni sündroom.

Üle 90% uneaegsetest hingamishäiretest on kopsude ventilatsiooniga seotud häired. Diagnoosimisel kasutatav apnoe/hüpopnoe indeks (AHI) väljendab apnoe ja hüpopnoe episoodide esinemiste arvu ühe unetunni kohta. Uneapnoe põhjustab elukvaliteedi langust, on seotud kõrgvererõhktõvega, diabeediga ja südameveresoonkonna haigustega ning tõstab töö- ja liiklusõnnetustesse sattumise riski. Kõikidel nendel probleemidel on omakorda tõsised sotsiaalsed ja majanduslikud tagajärjed.

Uneaegne hingamishäire võib paljastada teisigi haigusi
Me ei mõtle uneaegse hingamishäire all enam ainult uneapnoed ja selle raskusastme määramist. Euroopa Uneuurijate Seltsi (European Sleep Research Society) hiljuti avaldatud klassifikatsiooni järgi võib uni olla häiritud ka seni diagnoosimata või alaravitud bronhiaalastma, kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse või hingamispuudulikkust põhjustava neuroloogilise haiguse tõttu. Lihtsalt norskamine tuuakse välja eraldi sümptomina, see on enamasti perekondlik probleem. Liialt sageli magatakse norskamise tõttu eraldi tubades – koguni 37% peredest!

Üksi elaval inimesel ei pruugi oma norskamisest üldse aimu olla, kui just lämbumistunnet pole kogetud. Samas haiglaravil ei ole erandlik, kui mõni patsientidest norskab üle palati või osakonna ning häirib teiste ravilolijate unekvaliteeti ja paranemist.

Väga suure osa oma elust veedame magades ning uni on hindamatu väärtusega tervise ja värske vaimu jaoks. Inimestel on erinevad harjumused, kuid piisav kogus häirimata und on igaühele oluline.

See on hea, kui inimesed oma une tervisesse teadlikumalt suhtuvad. Siiski mitmete unehäirete uurimist Eestis Haigekassa veel ei rahasta, mistõttu ei saa kõik patsiendid endale veel optimaalset ravi lubada. Meie elanikkonna une tervis vajab terviklikku käsitlust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.