Digisaatekiri vajab harjumuste muutmist

Meditsiiniuudiste küsimustele digisaatekirja kohta vastasid ühiselt sotsiaalministeeriumi, haigekassa ja TEHIKu esindajad.

Kas on ka ülemineku aeg ja mis hetkest peavad kõik saatekirjad olema digitaalsed või jäävad mingid erandid?
Digisaatekirjad kehtivad juba 2009. aastast. Käesoleva digisaatekirjade projekti raames uuendatakse erinevate digisaatekirjade tüüpide tehnilisi standardeid, et parandada saatekirjade masinmõistetavust ning luua eeldused minna kogu tervishoiusüsteemis järkjärgult üle vaid digisaatekirjade kasutamisele.

Plaan näeb ette, et 2018. aasta alguseks on kõik perearstid võimelised saatma saatekirju eriarsti ambulatoorsele vastuvõtule tervise infosüsteemi kaudu. Oluline on, et ka eriarstid suunaksid omavahel patsiente digitaalsete saatekirjade abil. Järgmistel aastatel on kavas digiteerida ka õendusabi- ja haiglaravi saatekirjad.
2017. aasta lõpu seisuga saame kinnitada, et tehniline võimekus digisaatekirju koostada ja edastada on kõigil perearstidel olemas.

Kuidas on arstide ja tervishoiuasutuste poolt digisaatekirja mõte vastu võetud?
Digisaatekirja mõte on arstide poolt hästi vastu võetud. Ministeerium, TEHIK ja haigekassa on pidevas koostöös nii Eesti Perearstide Seltsi kui haiglate esindajatega ning analüüsivad laekuvat tagasisidet, et ülemineku protsessi sujuvamaks teha.

Kas digisaatekiri on eeldanud ka mingeid spetsiaalseid tarkvaraoste või muud taolist?
Projekti raames täiendati tervise infosüsteemi tehnilisi standardeid ja need standardid tuli ka tervishoiuteenuste osutajate infosüsteemides kasutusele võtta. Seega tähendas muudatus IT arendusi nii tervise infosüsteemis kui ka tervishoiuteenuse osutajate infosüsteemides. Perearstide infosüsteemide arendajatel tuleb veel edasi tegeleda digisaatekirjade koostamise mugavaks muutmisega perearstide infosüsteemides.

Kas on ka teada, paljud arstid praegu siiski pabersaatekirja eelistavad ja mis võiksid olla selle põhjused?
2017. aasta lõpu seisuga saame kinnitada, et kõikidest perearsti nimistutest on laekunud digisaatekirju eriarsti ambulatoorsele vastuvõtule läbi tervise infosüsteemi. See tähendab, et tehniline võimekus digisaatekirju koostada ja edastada on kõigil perearstidel olemas. Nagu iga muudatus, nii vajab ka seoses infosüsteemide tehniliste arendustega digisaatekirjade laialdasem kasutuselevõtmine kohanemisaega oma tööharjumuste muutmiseks.

Teenuseosutajate hinnangul on seni paberil liikuvate saatekirjade hulk erinev ja samuti ka põhjused, miks pabersaatekirjad veel kasutusel on. Näiteks on tervishoiusüsteemis veel saatekirju, mille arst on välja andnud enne praeguse digisaatekirjade projekti käivitumist. Pabersaatekirjade hulka aitab vähendada ka perearstide infosüsteemide kasutusmugavuse parandamine, mida saavad teha nende endi infosüsteemide arendajad. Esineb ka olukordi, kus arst on andnud inimesele kaasa digisaatekirja väljatrüki ning lisanud sellele ka allkirja ja pitsati, mis jätab mulje, et nagu oleks tegu pabersaatekirjaga.

Selleks, et digisaatekirjade tervikteenus saaks toimida on tehniline võimekus tagatud, kuid harjumuste muutmiseks julgustame ka omalt poolt perearste vormistama saatekirju alati digitaalselt. Kõik inimesed, kes oma perearstilt saatekirja eriarsti vastuvõtule saavad, peaksid oma arstilt küsima just digisaatekirja. Sotsiaalministeerium, Eesti Haigekassa ja TEHIK jälgivad digisaatekirjadele ülemineku protsessi. Kõikidest võimalikest tekkinud tõrgetest tuleb teada anda, see annab võimaluse koostöös leida lahendusi, et saatekirjade kasutuselevõtt võimalikult sujuvalt kulgeks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.