Geenivaramu andmeid kasutatakse nahahaiguste uurimisel

Valitsus kiitis eile heaks eelnõu, millega antakse Tartu Ülikoolile luba väljastada Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramusse kogutud kuni 450 geenidoonori koeproovid säilitamiseks ja uurimiseks Šveitsis asuvale Nestle terviseteaduste instituudile teadusuuringu „Epidemioloogiline uuring leidmaks toitainete ja rasvumuse mõju atoopilisele dermatiidile ja aknele“ tegemiseks.

Teadusuuringu eesmärk on analüüsida nende nahahaiguste võimalikke riskifaktoreid, kus põhirõhk on toitumise ja toiduga saadavate mineraalide uurimisel. Arvesse võetakse ka kehamassiindeksi (KMI) võimalikku mõju nimetatud haiguste tekkimisele. Teadusuuringu tulemusena luuakse epidemioloogiline andmestik nende kahe Eestis levinud nahahaiguse kohta. Andmestik annab ülevaate nende haiguste esinemissageduse, riskide, haiguse ilmnemise vanuse, kaasuvate haiguste ja võimalike ravimeetodite kohta.

Teadusuuring on Eestile oluline, kuna võimaldab luua uusi teadmisi personaalmeditsiini juurutamiseks ja rikastada geenivaramu doonorite andmestikku. Uuringuga saadakse uued andmed geenidoonorite DNA kohta, mis omakorda võimaldab geenivaramu veelgi laialdasemat kasutamist rahvusvahelisel tasandil, seal hulgas tuua Eestisse teadusinvesteeringuid. Koeproovide välismaale üleandmine aitab kaasa ka rahvusvahelise teaduskoostöö edendamisele.

Eelnevast tulenevalt antakse eelnõu kohaselt luba edastada välispartneritele säilitamiseks ja uurimiseks kuni 450 geenidoonori bioloogilist materjali: kuni 450 ml plasmat ühe geenidoonori kohta. Koeproovid väljastatakse kodeerituna ja hulgana, mis tähendab, et nende põhjal ei saa midagi väita konkreetse geenidoonori kohta ning need on kõlblikud üksnes teaduslikuks uurimistööks. Isikulist informatsiooni koeproovidega kaasa ei anta.

Akne on kõige sagedasem nahahaigus, mida esineb peaaegu 80 protsendil inimestest vanusevahemikus 11–30 eluaastani, ja osal andmetel on 12–24-aastastel seda haigust koguni 85 protsendil. Atoopiline dermatiit on sage krooniline, sügelust põhjustav ja põletikuline nahahaigus, mida põeb 15–20 protsenti koolilastest ning 1–3 protsenti täiskasvanutest.

Teadusuuringut finantseeritakse Galderma R&D SNC / Nestle? Skin Health teadusuuringu „Epidemiological study to identify the role of nutrients and obesity in atopic dermatitis and acne“ kokkuleppe alusel.

Loa kehtivus koeproovide säilitamiseks ja uurimiseks väljaspool Eesti Vabariigi territooriumi lõpeb 31. detsembril 2019.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.