Innovatsioonist saadavat kasu tuleb võrrelda kuludega

Austria tervishoiuministeeriumi peadirektor Clemens Auer
Austria tervishoiuministeeriumi peadirektor Clemens Auer

Austria tervishoiuministeeriumi peadirektor Clemens Auer on seisukohal, et EL liikmesriigid peavad kõigi kodanike huvides üha enam üksteisele toetuma, jagama teavet ja kasutama rohkem oma valduses olevaid vahendeid, et langetada innovatiivsete ravimite lisaväärtuse hindamisel teadlikke otsuseid.

Pärast rohkem kui kümme aastat kestnud koostööd tervisetehnoloogia hindamise asutuste vahel kõikjal ELis, võttis Euroopa Komisjon vastu ettepaneku nimetatud koostöö tugevdamise ja selle jätkusuutlikkuse tagamise kohta. Austria tervishoiuministeeriumi peadirektor Clemens Auer räägib ELi tervisetehnoloogia hindamise alase koostöö algusaegadest, kuid vaatab ka tulevikku.

Mida arvate ELi koostööst tervisetehnoloogia hindamise alal?

Alustuseks soovin öelda, et Austria oli üks ühismeetme EUnetHTA asutajapartneritest. Sarnaselt teistele liikmesriikidele mõistsime ka meie varakult, kui oluline on tervisetehnoloogia hindamine optimaalsete otsuste langetamise seisukohast. Alates 2000. aastate algusest on mitmed osalised (nt tervishoiu- ja sotsiaalkindlustusministeerium) seda investeerimist ja hüvitamist käsitlevate otsuste tegemisel regulaarselt kasutanud.

Kuid EUnetHTA eesmärk on ka luua usaldusel põhinev kogukond, mis aitab hindamisasutustel jagada parimaid tavasid. See tähendab õppimist üksteise kogemustest, et arendada välja tervisetehnoloogia hindamise Euroopa mudel, mis pakub kogu ELi hindamisasutustele kvaliteetset, õigeaegset, läbipaistvat ja edastamiskõlblikku teavet. EUnetHTA toel loodi 2013. aastal tervisetehnoloogia hindamise võrgustik, mis tõi kõrgemal ja strateegilisemal tasandil kaasa veelgi tihedama koostöö. Minu arvates võib tervisetehnoloogia hindamise alast ELi koostööd, mis paljude jaoks on EUnetHTA sünonüüm, pidada tervisetehnoloogia hindamiseks tehtava ülemaailmse koostöö vallas teerajajaks.

Millisena näete asjaomast ELi koostööd tulevikus ravimite kättesaadavust käsitleva arutelu laiemas kontekstis?

Viimastel aastatel on tuliseid poliitilisi arutelusid tekitanud surve, mida kõrged ravimihinnad avaldavad riikide tervishoiueelarvetele. Olen veendunud, et võrdne juurdepääs ja innovatsioon on Euroopa jaoks olulised ning arvan, et liikmesriigid peavad kõigi kodanike huvides üha enam üksteisele toetuma, jagama teavet ja kasutama rohkem oma valduses olevaid vahendeid, et langetada innovatiivsete ravimite lisaväärtuse hindamisel teadlikke otsuseid. Tuleb hinnata innovatsioonist saadavat kasu ning võrrelda seda kuludega.

Hiljuti loodud piirkondlikud koostööpartnerlused BeNeLuxA ja La Valletta püüavad ühistel hinnaläbirääkimistel rakendada ühist lähenemist. See ei ole lihtne ja riiklike õigusraamistike erinevused raskendavad neid püüdlusi veelgi. Sellega seoses usun ma, et tervisetehnoloogia hindamise alane struktureeritud, püsiv ja jätkusuutlik koostöö võib muu hulgas tänu ühele olulisele aspektile tulla kasuks ravimite kättesaadavuse üldise probleemi lahendamisel.

Nii nõukogu kui ka Euroopa Parlament on tunnistanud asjaomase teema olulisust riiklike tervishoiusüsteemide ja lõppkokkuvõttes ka kõigi ELi kodanike seisukohast, ning nad on püüdnud leida sobivaid lahendusi. Nõukogu arvamuse kohaselt võib tervisetehnoloogia hindamise alane ELi koostöö aidata liikmesriike otsuste tegemisel ning ta palus komisjonil arutada, milline võiks koostöö olla pärast 2020. aastat, mil lõpeb praeguse EUnetHTA ühismeetme rakendamine. Oma raportis ELi võimaluste kohta parandada ravimite kättesaadavust tõstis Euroopa Parlament esile ühishindamiste eeliseid, et vältida kogu ELis topelttööd ja ressursside väärpaigutamist, ning soovitas komisjonil teha ettepaneku tervisetehnoloogia hindamise Euroopa süsteemi kohta. Komisjon viis oma töö lõpule ja võttis 31. jaanuaril vastu ettepaneku tervisetehnoloogia hindamise alase koostöö kohta. Nüüd peavad liikmesriigid ja Euroopa Parlament ettepanekut põhjalikult uurima ja arutama konstruktiivselt, milline võiks olla tervisetehnoloogia hindamise alase Euroopa koostöö tulevik.

Selle koostööga tehti algust üle kümne aasta tagasi ning nüüd on aeg tulemustest kasu saada. Austrial on kavas selles arutelus aktiivselt kaasa lüüa mitte üksnes praegu, vaid ka aasta teisel poolel Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks olemise ajal.

Allikas: ec.europa.eu

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.