Erakliinikud: kogemused peavad andma eelise

Taastava Kirurgia Kliiniku juhid Tiit Meren (vasakul) ja Andrus Loog.
Taastava Kirurgia Kliiniku juhid Tiit Meren (vasakul) ja Andrus Loog.

AS Ortopeedia Arstid ja AS Taastava Kirurgia Kliinik tegid omapoolsed ettepanekud sotsiaalministeeriumile, kuidas arendada lepingupartnerite valikukriteeriume.

AS Ortopeedia Arstid ja AS Taastava Kirurgia Kliinik tegid omapoolsed ettepanekud sotsiaalministeeriumile, kuidas arendada lepingupartnerite valikukriteeriume.

  1. Päevakirurgia ja statsionaarse eriarstiabi lepingu saamise konkursil osalemise eelduseks peab olema ambulatoorse ravi lepingumahu olemasolu – vajalik, et tagada patsiendile kompleksne raviteenus ja ravi järjepidevus. Kui Haigekassa ei pea sellist lahendust võimalikuks, siis tuleb meie hinnangul väärtustada ambulatoorse ravi lepingumahu olemasolu konkursil edukuse kriteeriumite kehtestamisel maksimaalses võimalikus ulatuses vähemalt ortopeedia ja veresoontekirurgia erialal.
  2. Statsionaarse ravi lepingu valikus kandideerimisel annab eelise statsionaarse raviteenuse (sh endoproteesimine) osutamise kogemus ja Haigekassa lepingupartneri staaž antud erialal vähemalt 10 aastat – vajalik, et tagada kvaliteetne, pikaajalisel kogemusel põhinev ravi ning jätkusuutlikkus. Me ei vaidlusta, et vajalik on ka uutele tulijatele võimaluse jätmine, mistõttu selle kriteeriumi osakaal peaks olema kindlasti väiksem, kui hinnakoefitsendi kriteeriumi osakaal. Nii jääb uuel tulijal võimalus odavamat hinda pakkudes saada endale soovitud lepingumaht ja hakata Haigekassale tõestama, et ta on sama kvaliteetset teenust pakkuv kui haigekassa pikaajalised lepingupartnerid.
  3. Statsionaarse eriarstiabi  lepingu saamise konkursil osalemise eelduseks peab olema 3. astme intensiivravi osutamise võimekus, mis tagab anestesioloogi kohaloleku 24 h ööpäevas 7 päeva nädalas. Kui Haigekassa ei pea sellist lahendust võimalikuks, siis tuleb meie hinnangul väärtustada 3. astme intensiivravi osutamise võimekust konkursil edukuse kriteeriumite kehtestamisel maksimaalses võimalikus ulatuses vähemalt ortopeedia ja veresoontekirurgia erialal.
  4. Eesti tervishoiu suurim kitsaskoht on personalinappus. Personali koolitamine on avalik-õiguslik ülesanne, mille täitmisele kaasaaitamist erasektori poolt peab avalik sektor väärtustama. Seetõttu tuleb kriteeriumite kehtestamise teel anda eelis sellele asutusele, kes on Tartu Ülikooli ja meditsiinikõrgkoolide praktikabaas. Selline asutuspakub arstiteaduskonna üliõpilastele, residentidele ja meditsiinikooli praktikantidele professionaalest tänapäevast õppekeskkonda ja panustab seeläbi järelkasvu koolitamisse, millest võidavad nii haiglavõrgu arengukava haiglad kui need eratervishoiuasutused, kes ei ole praktikabaasiks.
  5. Valikus kandideeriva tervishoiuasutuse arstid, kes osutavad Haigekassa koostöölepingu raames patsiendile raviteenuseid, töötavad kandideerivas asutuses põhikoormusega  – vajalik, et tagada patsientidele võimalikult kiire ja järjepidev ravi ning suurendada arstide vastutust pakutava ravi kvaliteedi osas. Haigekassa poolt varasemalt läbi viidud valikukonkursside käigus on väga palju teenuseosutajad süüdistanud üksteist selles, et konkursile esitatud dokumentides näidatakse enda töötajatena neid arste, kes tegelikkuses ei ole töötanud ega kavatsegi hakata töötama selle teenusepakkuja juures. Uuel konkursil on võimalik Haigekassal kehtestada kriteerium, mis eelistaks neid tervishoiuteenuse osutajaid, kes on suutnud usaldusväärse meeskonna komplekteerida juba varasema lepingu täitmise ajal, mitte aga ainult konkursil dokumentide esitamise hetkeks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.