Lähtetoetuste süsteem vajab ajakohastamist

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste
Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juhi Heli Paluste möönab, et noorarstide lähtetoetuste süsteem vajab üle vaatamist.

"Hiljuti kooskõlastusringil käinud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise väljatöötamise kavatsuses esmatasandi tervishoiu tugevdamiseks tõime muude muudatuste seas välja, et ka lähetoetuste süsteem tuleks ajakohastada ja paindlikumaks muuta, et see paremini täidaks oma eesmärki," ütleb Heli Paluste.

Jaanuari keskel sotsiaalministeeriumi poolt kooskõlastusringile saadetud seaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsuses tuuakse muuhulgas välja, et toimiv eriarsti lähtetoetuste süsteem on olnud vähe motiveeriv ning perearstinimistu teenindamiseks sellistes piirkondades on kindlasti vaja kasutusele võtta lisameetmeid.

Sel nädalal ilmus Saarte Hääles artikkel, kus Kuresaare haigla noor arst tõi välja, et pole saanud lähtetoetust kasutada, kuna selle taotlemine oli ajaliselt liiga keeruline. Õiguskantsler Ülle Madise, kes sel nädalal haiglat külastas, lubas noorte arstide murele lahendust.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna peaspetsialist Perit Kirkmann täpsustas, et lähtetoetuse saamiseks peab õigustatud arst esitama sotsiaalministeeriumile lähtetoetuse taotluse hiljemalt viie aasta jooksul residentuuri lõpetamisest arvates.

Rasedus- ja sünnituspuhkusel või lapsehoolduspuhkusel viibiva arsti või ajateenistuskohustuse täitmisele kutsutud kaitseväekohustuslase arsti õigus taotleda lähtetoetust pikeneb vastavalt rasedus- ja sünnituspuhkusel ning lapsehoolduspuhkusel viibimise aja või ajateenistuskohustuse täitmise aja võrra.

Lähtetoetust saab taotleda eriarst kolme kuu jooksul omandatud erialal tööle või tegutsema asumisest arvates. See tähendab, et kolme kuu pikkune taotlemise periood hakkab jooksma alates  tööle asumisest, mitte residentuuri lõpetamisest ja ei ole seotud ühegi konkreetse kuupäevaga.

"Meile jääb selgusetuks, kust on võetud artiklis toodud tähtaeg 1. oktoober, kuna taotlemise kehtivates tingimustes sellist kuupäeva ei ole," lisab peaspetsialist. "Samas nagu öeldud – tervikuna vajab lähtetoetuste süsteem üle vaatamist."

Mullu oktoobri seisuga oli ministeerium maksnud lähtetoetuse välja ühele eriarstile. Summa on iga ühe puhul 15 000 eurot. 

Eelmistel aastatel on igal-aastal maksnud umbes 7-le arstile lähtetoetust. 2017 oli ka vähem taotlejaid.

Alates 1. jaanuarist 2015 võivad ka eelneva viie aasta jooksul kutse omandanud ja viimase kolme kuu jooksul toetuse saamiseks sobivasse apteeki tööle asunud proviisorid ja farmatseudid taotleda  apteekri lähtetoetust, mis on ühekordselt makstav 15 000 euro suurune toetus.

Selle toetuse saamiseks on esitatud alates 2015. aasta jaanuarist üks taotlus, ja seda tehti aastal 2015. Esitatud taotlus jäeti rahuldamata. Teistel aastatel taotluseid ei ole esitatud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.