Noored perearstid tegid oma avalduse Viljandi haigla asjus

Noor perearst Andres Lasn
Noor perearst Andres Lasn

Noored perearstid tegid täna avalduse seoses tervisekeskuste II vooruga, mille abil sotsiaalministeerium kavatseb Viljandisse uue haiglahoone ehitada.

"See otsus pani meid, noori perearste kasvava murega jälgima, kuidas esmatasandi tervisekeskuste nime all ehitatakse hooneid, mille sisus ei ole kõik olulised tervishoiu osapooled kokku leppinud," kirjutavad perearstid oma avalduses. "Lisaks jääb meie jaoks arusaamatuks, kuidas aitab uue Viljandi haigla ehitamine Viljandi maakonnas konkreetselt perearstiabi kvaliteeti tõsta ja patsientidele lähemale tuua. Samuti ei mõista me asjaolu, miks rahastab riik uue Viljandi haigla ehitamist esmatasandi tervisekeskuste ehitamiseks mõeldud vahenditest, kui Viljandi haigla on varasemalt väljendanud valmisolekut võtta kohustus kogu kompleksi rajamiseks oma ressurssidega. Toimunu põhjal on meile jäänud mulje, et riik on leidnud viisi, kuidas ehitada uus maakondlik haigla ilma riigieelarvelisi vahendeid kasutamata, kahjuks küll perearstiabi kättesaadavuse, järjepidevuse ja kvaliteedi sisulise arendamise arvelt."

Perearstide nimel on avaldusele alla kirjutanud perearstide seltsi juhatuse liige Andres Lasn ja noor perearst Triin Perkson.

Edasi kirjutavad noored perearsti, et uus Viljandi haigla tähendab kindlasti paremaid tingimusi nii kohalikele arstidele kui ka patsientidele, kes vajavad haiglaravi. Samas pole sotsiaalministeerium nii perearstidele kui ka avalikkusele selgitanud, kuidas uue Viljandi haigla rajamine ja piloteerimine esmatasandi ressursist

1) esmatasandi arstiabi kättesaadavamaks muudab ja ka rohkem noori perearste maapiirkondadesse toob,

2) kuidas suureneb perearstide osutatavate teenuste hulk ja kvaliteet või

3) kuidas peaks patsientide füüsiline teekond oma perearstideni lühemaks muutuma.

"Kui aga sotsiaalministeeriumi plaan ongi antud olukorras vana haiglahoone uue vastu vahetamine, mitte patsientide jaoks esmatasandi arstiabi kättesaadavamaks ja kvaliteetsemaks muutmine, siis soovime lihtsalt ausust ning asjade nimetamist õigete nimedega," lisavad perearstid.

Nad jätkavad, et koostöö erinevate osapoolte vahel on oluline ka tervishoiusüsteemi puudutavates otsustes. "Tunneme aga, et antud olukorras on riigipoolne kommunikatsioon ja osapoolte kaasamine jätnud soovida ning et perearstide usaldust on antud lubaduste käigupealt muutmistega õõnestatud. Ootame riigi vastuseid eeltõstatud küsimustele ja loodame, et Sotsiaalministeerium näeb üle kõige vajadust olla nii Eesti perearstide kui ka patsientide jaoks läbipaistavate kavatsustega usaldusväärne partner," kirjutavad noored perearstid.

Noorte perearstidena soovivad nad oma sõnul töötada sellises Eestis, kus esmatasandi arendamiseks mõeldud vahenditest arendatakse siiski selline esmatasandi tervisekeskuste süsteem, kus perearstiabi osutavad perearstid ja ükski patsient ei pea elukohast sõltumata esmatasandi kättesaadavuse, järjepidevuse ja kvaliteedi üle igapäevaselt muretsema. "Tekkida ei tohi olukord, kus meie riigi tervishoiukorraldus hakkab kaugenema põhimõtetest, mille pärast arstiüliõpilased perearstiks õppida soovivad – järjepidev suhe oma patsientidega," lisasid Lasn ja Perkson, kes on Eesti Noorte Perearstide Esindusest.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.