Ossinovski selgitas Viljandi haiglale euroraha jagamist

Viljandi haigla
Viljandi haigla

Terviseminister Jevgeni Ossinovski põhjendas 5. märtsil riigikogu liikmete arupärimisele vastates, miks Viljandi haigla on justkui kaks korda esmatasandi tervisekeskuse rajamise toetust saanud.

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Monika Haukanõmm tõi istungil Jevgeni Ossinovskit usutledes välja, et kuna tervisekeskuste rahastamise esimesest taotlusvoorust jäi raha üle 27,9 miljonit eurot, siis avati teine taotlusvoor, et piirkondlikud tervisekeskused oleksid üle Eesti ühtlaselt jaotatud. Samas anti ka teada, et aga 16 miljonit sellest on juba planeeritud Viljandi haiglale. "Seega oleks olnud ka aus öelda, et avalikule konkursile ei ole mitte 27 miljonit, vaid 11 miljonit," leidis Haukanõmm.

"Me ei ole planeerinud 16 miljonit eurot Viljandi haiglale – see on maksimaalne võimalik toetus, mida Viljandi Haiglal on võimalik taotleda," vastas terviseminister Jevgeni Ossinovski. Esmane prioriteet on tema sõnul täita esmatasandiga seotud sihid.

"Ehk need projektid või kohad, mis jäid esimeses voorus taotlemata, nendel on võimalik nüüd taotlema tulla, ja ka neil, kes juba on taotlusvooru läbinud, on võimalik teatud ulatuses saada kallinemise toetuseks finantseeringu suurendamist," rääkis minister. "Ja raha, mis jääb üle nendest prioriteetidest, seal on tõepoolest Viljandi haiglal võimalik taotleda raha selleks, et ehitada välja uut mudelit," lisas ta. 

Terviseminister Jevgeni Ossinovski vastused Monika Haukanõmme ja riigikogu liikmete küsimustele seoses Viljandi haiglaga ja esmatasandi tervisekeskuste rahastamisega.

Kas sotsiaalministeerium muutis määrust eesmärgiga eelistada üht projekti?

Ei ole nii. Esiteks, nagu ma ütlesin, meie esmane ülesanne on täita esmatasandile seatud sihid. Nendel projektidel on igal juhul eelisseisund ja kui mingisugune raha jääb üle, siis seda raha on võimalik taotleda Viljandi haiglale.

Tegevus on kooskõlas investeerimisprioriteediga tervikuna, mille sõnastus on: investeeringud tervishoidu ja sotsiaalsesse taristusse, mis panustavad piirkondlikku ja kohalikku arengusse, vähendades tervisealast ebavõrdset ning edendades sotsiaalset kaasatust. Ja investeerimisprioriteedile vastavad ka Euroopa Liidu vahendite kasutamise eesmärgid, milleks on regionaalselt kättesaadavad, kvaliteetsed ja jätkusuutlikud tervishoiuteenused.

Põhjus, miks Viljandi haigla, selle te seletasite ka ise ära, aga veel kord: tõepoolest, me näeme ja siin homme hakatakse arutama hoolduskoormust Riigikogu saalis, et me näeme, et tegelikult Eestis peaks olema rohkem integratsiooni sotsiaalteenuste ja tervishoiuteenuste vahel, peaks olema rohkem integratsiooni eriarstiabi ja perearstiabi vahel.

Ja Viljandi on see koht, kus me siis sellist paikkondlikku teenusemudelit arendame, st seda, et see on koht, kus ühelt poolt on jah tänapäeva vajadustele vastav kaasaegne või nüüdisaegne, õigemini, eriarstiabitaristu üldhaigla näol ja teisest küljest samas kohas paikneb ka perearstikeskus ehk siis tervisekeskus ja samal ajal me arendame seda mudelit, kuidas võiks toimida sotsiaalteenuste ja tervishoiuteenuste integratsioon.

Just sellepärast, et me seal seda piloteerime, sellel on mõju tegelikult kogu Eestile, selle piloodi pealt me tahame tegelikult rakendada laiemaid tervishoiupoliitilisi muudatusi rahastuse mõttes kogu Eestile. See on see koht, kus me tahame seda siis piloteerida. 

Kas vastab tõele info, et investeeringutoetuse jaotusega seotud sotsiaalministeeriumi ametnik oli ühtlasi ka Viljandi haigla nõukogu liige?

Viljandi haigla nõukogus on tõepoolest sotsiaalministeeriumi esindaja, nii nagu kõikides riigi osalusega haiglates on sotsiaalministeeriumi esindaja olemas, aga huvide konflikti vältimiseks ei osale need konkreetsed ametnikud vastavaid haiglaid puudutavates rahastamisotsustes, sealhulgas ka projektide hindamisel. Nõnda ka tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel, kes on Viljandi haigla nõukogu liige. 

Kui Viljandi haigla sai juba I voorus toetust, siis miks teises voorus on uus toetus järjekordselt määratud neile? 

Nagu öeldud, need on kaks erinevat asja. Esimeses voorus Viljandi haigla taotles raha esmatasandi tervisekeskuse ehitamiseks ja see projekt tõesti kiideti heaks. See teine etapp, millest me räägime, on siis just nimelt see eriarstiabi esmatasandi integratsioon, mille pealt me seda paikkondlikku teenuste integratsiooni mudelit arendame.

Ehk siis esimesest voorust on nad saanud esmatasandi raha, teisest voorust on neil võimalik taotleda raha selleks, et ehitada siis ka tänapäevane, kompaktsem üldhaigla koos tervisekeskusega samasse kohta, Viljandi kesklinna, mitte siis Jämejalale, kus ta täna on. Sellest tulenevalt on ka arusaadav, et sama asutus taotleb siis kaks korda seda raha. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.