Kas rasedusest põhjustatud hüpotüreoidismi tuleks ravida?

Rasedus põhjustab naise organismis mitmeid muutusi. Üks selliseid muutusi on seotud erinevate kehas toodetud hormoonide tasemega.

Raseda naise organism toodab kilpnääret stimuleerivat hormooni (TSH) tavaliselt normaalsest väiksemal hulgal (0,4–4,0 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta). Mõne rahvusvahelise juhendite soovituste kohaselt ei tohiks selle tase raseduse ajal olla kõrgem kui 2,5–3 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta. Kui TSH tase sellest kõrgemale kerkib, võib tekkida subkliiniline hüpotüreoidism ehk kergelt väheaktiivne kilpnääre, mis võib ravimata jätmise korral põhjustada mitmeid terviseprobleeme.

Tänapäeval võib Mayo Kliiniku teadlaste väitel üheks selliseks tulemuseks olla raseduse katkemine. Sellele on aga teadlased välja pakkunud vastumeetme, mis võib avaldada positiivset mõju kuni 15 rasedusele igast sajast juhtumist. Ajakirjas BMJ avaldatud uuringutulemuste kohaselt võib subkliinilise hüpotüreoidismi ravimine (mitte päris sellisel tasandil, mida ravitaks mitterasedatel naistel) vähendada raseduse katkemise riski, eriti patsientidel, kelle TSH tase on normaalse taseme ülempiiri läheduses või kõrgem.

Tuleb leida tasakaalupunkt, mille juures kasu ületab riske

Hiljuti tehtud 18 uuringu tulemuste analüüs näitas, et rasedatel naistel, kellel on subkliiniline hüpotüreoidism ravimata jäetud, esineb kõrgem raseduse katkemise, platsentarebendi, enneaegse membraanirebendi ja vastsündinu surma risk,. Uuringut juhtinud endokrinoloog Spyridoula Maraka (M.D.): “Tundus tõenäoline, et subkliinilise hüpotüreoidismi ravimine võiks vähendada nende eluohtlike seisundite tekkeohtu. Kuid me teame, et raviga kaasnevad muud riskid, ning seetõttu soovisime me leida punkti, mille juures kaalub kasutegur riskid üles.”

Kasutades alusmaterjalina keskuse OptumLabs andmebaasi, vaatles Maraka koos kolleegidega 5405 raseda naise terviseandmeid, kellel oli diagnoositud subkliiniline hüpotüreoidism.

Neist 843, kelle ravieelne keskmine TSH kontsentratsioon oli 4,8 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta, said ravi kilpnäärmehormooniga. Ülejäänud 4562 patsiendil, kelle ravieelne keskmine TSH kontsentratsioon oli 3,3 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta, ravi ei kohaldatud.

Ravimata rühmaga võrreldes oli ravi saanud naistel raseduse katkemise tõenäosus 38 protsenti väiksem. Kuid samas esines neil suurem enneaegse sünnituse, rasedusdiabeedi või preeklampsia risk.
Lisaks vaatlesid teadlased ravieelse TSH taset, et teha kindlaks, kas esines punkti, kus ravi üldine mõju oleks olnud kõige positiivsem.

“Polnud üllatav, et tulemuste kohaselt said ravist suurimat kasu naised, kelle ravieelne TSH tase oli kõrgem – vahemikus 4,1 kuni 10 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta,” ütleb Maraka. Selle rühma tunduvalt väiksem raseduse katkemise tõenäosus tõi keskmise näitaja alla ning on heaks argumendiks kliiniliste juhendite uuendamiseks.

Uuringutulemused näitasid, et üleravimine on võimalik

Teadlased tegid kindlaks, et naiste hulgas, kellel oli madalam TSH tase (2,5–4,0 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta), oli ravi saanud naistel rasedusest tingitud hüpertensiooni risk (mis võib viia preeklampsia väljakujunemiseni) märkimisväärselt kõrgem kui ravimata naistel. Ravimata naiste ja kõrgema TSH tasemega (4,1–10 rahvusvahelist milliühikut liitri kohta) ravi saanud naiste vahel erinevus puudus.

“Saadud tulemused viitavad, et üleravimine on võimalik,” ütleb Mayo kliiniku endokrinoloog ja üks uuringu läbi viinud teadlastest Juan Brito Campana (M.B.B.S.). “Kui TSH tase jääb vahemikku 2,5–4,0, võib olla parem subkliiniline hüpotüreoidism ravimata jätta.”

Teadlased ei leidnud teisi negatiivseid tulemusi, mida võis mõjutada erinev ravieelne TSH tase ja hilisem kilpnäärmehormooni kasutamine. Brito Campana lisab, et levotüroksiiniravi (ravim, mida kasutatakse hüpotüreoidismi ravimiseks) ja rasedusega seotud negatiivsete tagajärgede riski (nt preeklampsia või rasedusdiabeet) seost tuleks võtta esialgse tähelepanekuna.

See vajab tema kinnitusel täiendavaid uuringuid, mis hindaksid levotüroksiiniravi ohutust subkliinilise hüpotüreoidismiga rasedatel naistel.

Antud uuringu tulemused ja soovitused tunduvad omamoodi prohvetlikud. 6. jaanuaril 2017 avaldas Ameerika Kilpnäärmeliit uuendatud ravijuhendi koos ravisoovitustega naiste jaoks, kellel esineb raseduse ajal kilpnäärmehaigus. 

“See juhend võib aidata naistel ja nende arstidel koos otsustada, milline lahendus oleks nende jaoks parim,” ütleb Brito. “Meil on selle üle hea meel ning me tegeleme endiselt edasiste meditsiiniliste uuringutega ja saadaval oleva informatsiooni täpsustamisega, mis aitaks kaasa ühiste otsuste langetamisele ja tervisliku seisundi paranemisele.”

Science Daily
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.