Friedemann: kohendasime hambaravi hinnakirja

Külli Friedemann
Külli Friedemann

Täiskasvanute hambaravi lepingut puudutavatele küsimustele vastas haigekassa esmatasandi arenduse üksuse juht Külli Friedemann.

Palju on praeguseks teenusepakkujaid täiskasvanute hambaravi lepingu sõlminud?
Täiskasvanute hambaravi teenusepakkujaid on tänaseks üle Eesti kokku ca 250. Tänu sellele, et saime aasta algusest märgatavalt kohendada hambaravi hinnakirja ja tõsta osutatud teenuste eest hambaarstile makstavat tasu ligi 20%, on aasta esimestel kuudel partnerite arv jõudsalt kasvanud ning väga paljud hambaravikabinetid sõlmivad ühise lepingu nii hambaraviteenuse kui ka proteesiteenuse pakkumiseks. Esimese kahe kuuga lisandus meile üle 70 hambaravipartneri.

Mida tuuakse põhjuseks nende poolt, kes ei soovi lepingut sõlmida?
Ühelt poolt on väga oluline, et meil oleks üle Eesti piisav partnerite võrgustik, et kõigil inimestel oleks võimalik hüvitist soovi korral kasutada. Teisalt ei ole me eeldanud, et kõik Eesti hambaravikabinetid meie lepingupartneriks saavad. On teenusepakkujaid, kes ei ole meie lepingust huvitatud, sest nende ärimudel on teistmoodi üles ehitatud ning ka klientuur on selline, kes võibolla ei vajagi riigipoolset tuge.

On olnud ka neid, kes soovivad olla solidaarsed hambaarstide liidu seisukohaga ning on arvamusel, et uus hüvitise süsteem ei võimalda neil piisavalt paindlikult oma kliente teenindada. Näiteks, mõnesid hambaarste on lepingu sõlmimisel takistanud hirm, et töötamine haigekassa hinnakirja alusel on tehniliselt väga keeruline ning meie hinnad ei kata nende kulusid. Rõõm on tõdeda, et valdavalt oleme selliste hambaarstidega vesteldes suutnud selgitada nii teenuste arvele lisamise süsteemi kui hindade kujunemist tervikuna, ning need hambaarstid on meiega lepingu sõlminud.  

Palju räägitakse sellest, et miks inimene ei võiks hambaravihüvitist kasutada endale meelepärase hambaarsti juures. Toetame väga seda, et inimesed saaksid käia edasi omale harjumuspärase hambaarsti juures ning kasutada uut hüvitist. Selleks oleme lepingu sõlmimise teinud võimalikult lihtsaks. Lepingu saavad sõlmida kõik soovijad ning see ei sea mingeid kohustusi osutatavate teenuste mahu osas, selle sõlmimisega hambaarst lihtsalt võimaldab oma klientidel kasutada riigi poolt pakutavat hambaravihüvitist. Silmas tuleb pidada ka seda, et hambaravis on väga suur omaosalus siiski ka igal inimesel – see tähendab seda, et kui inimene vajab hambaraviteenuseid rohkem, kui haigekassa hüvitis võimaldab, siis ülejäänud osa eest tuleb ise tasuda ning see käib juba hambaarsti hinnakirja alusel. Seega ei ole alust karta ka seda, et lepingu sõlmimise järgselt kujuneb hambaravikabineti kogu sissetulek vaid haigekassa hinnakirja alusel.

Kuidas teenuste hinnakirja on arvestatud ka koolituse ja amortisatsiooni komponent?
Hambaravi teenuste hinnastamine käib sarnaselt teiste tervishoiuteenustega, kus kaetakse teenuse osutajale tekkinud kulud, sh ka koolitus ja amortisatsiooni kulud. Aastaseks koolituskuluks on arvestatud ühele arstile 447,38 eurot ja ühele õele 159,78 eurot. Teenustesse kirjeldatakse teenuse osutamiseks vajalik aparatuur ning selle seotusmaksumus ja kasutusaastad, seejärel leitakse aastane kulu. 

Hetkel on ligikaudu pooled Eesti teenusepakkujad meiega lepingu sõlminud. Eeldatavasti võiksime lähiaastail jõuda selleni, et ca ¾ Eesti hambaravikabinettidest on haigekassa lepingupartnerid.  

Enne 2017. aastat olid hambaravi- ja proteesihüvitis veel praktiliselt viimased haigekassa makstavad hüvitised, mille saamiseks tuli inimesel esitada meile taotlus ning kus me maksime hüvitist välja sularahas või ülekandega. Halduskoormuselt oli tegemist võrdlemisi marginaalse teenusega, sest hüvitise saamise tingimuste kohaselt oli kasutajate hulk vähene. 2017. aasta juulist hakkas ravikindlustus hüvitama täiskasvanutele ka hambaraviteenuseid, eesmärgiga toetada täiskasvanud elanikkonna suutervise paranemist ning hambaravi paremat kättesaadavust ka neile, kes rahalisel põhjusel seni ei saanud regulaarselt hambaarsti külastada. Selle tulemusel on teenuse kasutus kasvanud hüppeliselt – selle aasta kahe esimese kuu jooksul oleme hüvitist maksnud 2,4 miljonit eurot enam kui 55 tuhandele inimesele.

Sisuliselt muutus täiskasvanute hambaraviteenus samasuguseks arstiabi osaks nagu näiteks perearstiabi või eriarstiabi. Inimeste mugavust, aga ka kogu süsteemi halduskoormust ja efektiivsust silmas pidades ei oleks mõeldav jätkata hambaraviteenuse hüvitamist rahalise väljamaksena otse kindlustatule. Ühtne hinnakiri aga tagab selle, et kõigis hambaravikabinettides saavad inimesed sama raha eest sama palju teenuseid.

Eelnevast lähtuvalt on lähiaastail suund pigem selles suunas, et saame hambaarstidega kokkuleppele ka proteesiteenuste ühtsetes hindades.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.