"Usun, et kolhooside aeg meditsiinis saab läbi"

Elite erakliiniku juht Andrei Sõritsa aastal 2013, kui kliinik veel haigekassa lepingu alusel sünnitusteenust osutas.
Elite erakliiniku juht Andrei Sõritsa aastal 2013, kui kliinik veel haigekassa...

Intervjuu 15 aastat Tartus tegutsenud Elite erakliiniku juhi ja arsti Andrei Sõritsaga.

Sel aastal sõlmitakse haigekassa ja valikupartnerite vahel uued lepingud kolmeks aastaks, millest erakliinikute juhid loodavad senisest õiglasemaid tingimusi. Nii ka nelja aasta eest märkimisväärselt lepingut kaotanud Elite Kliiniku juht Andrei Sõritsa.

Millistel erialadel te haigekassa eelmise lepingu puhul enim kaotasite?

Jäime täielikult ilma järgmistest lepingutest sünnitusabis, günekoloogia päevakirurgias, ambulatoorses uroloogias, uroloogia päevakirurgias, LOR päevakirurgias. Alles jäid ambulatoorne günekoloogia, viljatusravi, ambulatoorne LOR.

Taotlete nendele erialadele sel aastal uuesti lepingut?

Jah, kui need erialad kuulutatakse konkursil välja. Nii günekoloogia kui ka LOR on mõlemad n-ö kirurgilised erialad. See tähendab, et ravi sisu ja terviklikkuse mõttes on oluline, et oleks nii olemas nii ambulatoorne kui päevakirurgia teenus. Poolikut varianti, mis viimased neli aastat on olnud, saab võrrelda kui amputeeritud jäsemega liikumist.

Ühelt poolt riik on mures, et Eestile on lapsi vaja, teiselt poolt haigekassa otsus: piirata patsientide ravivõimalused Elite Kliinikus vaatamata olemasolevale kompetentsusele, tulemustele ja patsientide soovile.
    
Elite 2015. aasta aprillist enam sünnitusabiteenust ei osuta, kuna haigekassa tugi kadus teenuse tagant ära.  Mis tingimustel praegu teie juures sünnitada saab, kui üldse?

Teeme ainult plaanilisi keisrilõikeid patsientide omafinantseerimisel. Kahju, et haigekassa lõhkus kvaliteetse ja hästi toimiva sünnitusabi süsteemi. 15 aasta jooksul sünnitas Elite Kliinikus rohkem kui 1400 naist.

Me ei ole kaotanud kogu tegutsemise ajal mitte ühtegi last, kui samal ajal Eestis sureb  perinataalselt igal aastal üle 50 lapse. Haigekassa ei pea oluliseks teenuse kvaliteeti, peamine, et meditsiiniteenus toimuks riiklikus haiglas ja konkurentsi ei eksisteeriks. Selle asemel, et korrastada HVA sünnitusmajad, kus teenus dubleeritakse 20 km raadiuses ja kus dubleerimise tõttu ei jätku personali, hävitas haigekassa hästi toimiva erakliiniku töö. See sarnaneb talunike hävitamisega kolhooside heaks.

Kui palju 2015. a otsus sünnitusabi osas kliiniku tegevust puudutas? On need vahepealsed aastad kuni tänaseni tähendanud raskusi kliiniku toimetulekus, tuli teil personali kärpida? 

Pidime koondama umbes veerand oma personalist. Osa ruumidest seisab siiani tühjana, sest pole kerge ümberprofileerimist teha. Oleme ooterežiimil, sest käesoleva meditsiinipoliitika juures ei julge midagi planeerida ega investeeringuid teha.
     
Haiglate liit on saatnud haigekassale ettepaneku, mille kohaselt ei tohiks spetsiaalselt konkursi tarbeks loodud (ilma tegevusajaloota) ettevõtted lepingukonkursil üldse osaleda. Milline Teie seisukoht on siin?

Meie seisukoht ühtib täielikult haiglate liidu seisukohtadega.
       
Nägite Te eelmisel lepingupartnerite valikult, et sellised uustulnukad konkureerimist mõjutasid ja võib-olla ka eeliseid said teie ees?

Kaotasime günekoloogia päevakirurgia lepingu uustulnukale (Medita kliinik), kellel polnud konkursi ajal personali ega ruume. Tulemuseks: meie teeme nüüd laparoskoopiad/laparotoomiad/hüsteroskoopiad patsientide raha eest ja uustulnuk pole teinud selle aja jooksul ühtegi sellise kategooria operatsiooni, kuna neil puudub vastav pädevus.

Haigekassa jaoks on näiteks erinevad lõikused võrdsed, s.t abordi ja laparoskoopia kui päevaravi juhtude raha on jagatud samadel alustel, reaalselt ei ole aga need lõikused võrreldavad. Jagatakse ravijuhte, kuid sisu pole oluline, keerulised operatsioonid ja väikesed operatsioonid konkureerivad koos.

Olete Te pettunud, et HVA-välised teenuseosutajad on tervishoius pildilt viimastel aastatel kõrvale jäänud? Näete Te mingit lootust, et see olukord turul võrdsustub?

Mul on kahju, sest 4 aastat tagasi toimus pööre Eesti meditsiinis ja on hakatud ehitama Nõukogude ajale sarnast meditsiinisüsteemi. Kahetsusväärne et seda on teinud Reformierakond eesotsas tolleaja sotsiaalministriga Urmas Kruusega ja peaministriga Taavi Rõivasega.

2015. aasta läheb Eesti meditsiini ajalukku kui must ajastu. Läheb palju aega enne kui poliitikud ja patsiendid saavad aru, et see polnud hea valik hävitada meditsiini eraettevõtted Eestis. Ajalugu kordub. Nii nagu üks kord likvideeriti Eestis talunikud kolhooside heaks, tehti nüüd sama ka meditsiinis. Pole mõtet petta ennast mõttega, et kui partei komitee asendatud nimega haigekassa komitee, siis sisu kohe muutub.

Kui reaalseks Te peate võimalust, et Elite Kliinikus saab veel kunagi haigekassa raha eest sünnitada? 

Nõukogude võim püsis Eestis 50 aastat! Aga uskuma peab, et ükskord ka Eesti meditsiinis tuleb vabadus ja inimesed saavad ise otsustada, kuhu ravile minna, mitte vastavalt poliitilisele otsusele, kuhu haigekassa raha saadab. Ma usun küll, et nii nagu Nõukoguaegne kolhooside aeg sai otsa, saab otsa ka Eesti meditsiinis kolhooside aeg.

See üldse ei tähenda, et suured haiglad kaovad, vaid seda, et kõik haiglad peavad omavahel konkureerima patsiendi heaolu nimel. Kui varem tehti haigekassa otsused Eesti eri paikades ja teati paremini kohalikke olusid, vajadusi ja tulemusi, siis nüüd on taas otsustamine koondunud ühte kohta (tsentraliseeritus, "keskkomitee"), kus vaadatakse olukorda haigekassa poolt paika pandud kriteeriumide kõrvutamisel, kusjuures kvaliteet ja tulemused ei mängi rolli.

Sisu ei ole seega oluline. Kvaliteet, efektiivsus ja maksumaksja arvamus ei ole olulised.

Soovite te sünnitusabi lepingut veel või olete tänaseks loobunud?

Eks me püüame inimestele selgitada, et vabadus on meie kõikide jaoks oluline. Oluline, et meditsiiniasutused konkureerivad omavahel inimeste nimel. Meie propageerime, et patsientidel oleks võimalus vabalt valida kõikide registreeritud tegevusloaga raviasutuste vahel, nii nagu Saksamaal, Soomes või USA-s. Siis ka meie ise saame otsustada, kuhu me investeerime ja mis teenust me patsiendile pakume.

Peab olema konkurents meditsiiniteenuse pakkumisel. Jutt sellest, et haigekassa saab paremini otsustada inimeste raviteenuste üle, kehtib ainult juhul kui meditsiiniteenused, mida haiglad pakuvad, on sama efektiivsuse ja hinnaga. Paraku sellist asja kusagil maailmas pole. Ka meditsiinis on ravitulemus mõõdetav nii arvudes kui rahas.

Haigekassa raha peaks liikuma patsiendiga koos. Inimesed pole rumalad teenuse valiku tegemisel. Patsiendid pöörduvad haigekassa poole seoses pikkade järjekordadega erakliinikus ja haigekassa vastus on: "minge sinna, kus raha on", s.t mitte sinna, kuhu patsient soovib minna ja kus on paremad ravitulemused, vaid sinna, kuhu haigekassa on raha suunanud. Sealjuures informatsiooni teenuse kvaliteedi kohta patsiendile ei jagata. Aga Elite kodulehel on patsiendil võimalik tutvuda kõikide aastate viljatusravi tulemustega.

Patsiendi heaolu nimel peaks haiglad, sõltumata haigla omandivormist, omavahel konkureerima.

Loe Fertilitase kliiniku juhi ja arsti Ivo Saarma mõtteid samal teemal ja ka haigekassa kommentaare 6. märtsil ilmunud paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.