Hüpokoerad lisavad turvatunnet

Fotol on atesteeritud hüpokoer Aki (vestiga) ja hetkel raporteerimisetapis olev hüpokoer Aiki.
Foto: erakogu
Fotol on atesteeritud hüpokoer Aki (vestiga) ja hetkel raporteerimisetapis olev ...

Hüpokoertest on abi nii lastele kui ka täiskasvanutele, tõdeb Eesti hüpokoerte koolituse projektijuht Ele-Hella Kullamäe.

Kuidas on läinud hüpokoerte projekt ja kui palju hüpokoeri meil Eestis tänaseks on?
Hüpokoerte koolituse tiimil on hea meel tõdeda, et hüpokoerte koolituse projekt on läinud hästi. Meie hüpokoerte treenerid käisid projekti raames teadmisi omandamas põhjanaabrite juures Soomes ning koos nendega koolitati selle projekti esimene hüpokoer. Võttes eeskuju Soomes kogetust kohandati koolitus meile sobivaks. 

Tänaseks on Eestis atesteeritud neli hüpokoera ning neile lisaks on hetkel seitse koera raporteerimise etapis, mille lõpetamisel saavad ka neist tunnistusega diabeedi abikoerad ehk hüpokoerad. Tegelikkuses on töötavaid koeri rohkem, kuid nende omanikud on otsustanud koerte atesteerimisest või eksamitest loobuda – need omanikud on rahul olnud sellega, et nende koerad ei ole ametlikult tunnistusega kinnitatud ning neile ei laiene abikoerte õigused.

Koolitusel osalejad on olulise asjana välja toonud nii paindlikkuse ja individuaalse lähenemise koerte treenimisel kui ka koolitusgrupi ühte hoidmise ning toetamise.

Kas hüpokoerad abistavad peamiselt lapsi või täiskasvanuid?
Pooled töötavatest koertest on abiks lastele ning pooled täiskasvanud diabeetikutele. Näiteks töötab üks hüpokoerte koolituse kasvandik lausa kolme sama pere diabeetiku heaks. Koeri koolitatakse küll ühe kindla diabeetiku jaoks, kuid enamus koerad suudavad tuvastada ka teiste inimeste hüpoglükeemiaid. Need koerad, kes töötavad laste heaks, on treenitud nende vanemate poolt ning täiskasvanud treenivad endale koeri ise.

Milline on tagasiside: kas koer on ära tabanud olukordi, kus diabeetik ei saa aru, et veresuhkur on langenud liiga madalale?
Olukordi, kus diabeetik ei saa aru, et veresuhkur on ohtlikult madal on meie praktikas väga palju ning hüpokoertest on nendes olukordades palju abi olnud. Minu isiklik kogemus sellise olukorraga juhtus üsna hiljuti, kui olin lõunauinakut tegemas ning minu veresuhkur langes ootamatult. Äratuseni oli jäänud veel pool tundi, kuid mu veresuhkur oli langenud juba ohtlikult madalale.

Õnneks oli minuga mu hüpokoer Aiki, kes tundis hüpoglükeemia lõhna ning äratas mu üles. Sellises olukorras, kus magamise ajal veresuhkur langeb väga madalale, ei kuule ma tavaliselt ka äratuskella, kuid koera markeerimist on väga raske eirata. Sellel hetkel sain kiiresti abi just tänu hüpokoerale, kes oskab sellises olukorras mulle tuua mahla, millega veresuhkrut kiiresti tõsta.

Kuidas saab koer aidata, kui diabeetiku veresuhkur on püsivalt liiga kõrge?
Hüpokoer saab aidata kõrgete veresuhkrute puhul samuti markeerides. Praeguseks hetkeks on teada, et koerad markeerivad diabeetiku kehas oleva aine lõhna, mis on olemas nii hüpo- kui ka hüperglükeemiatega, viimase puhul on aine kogus väiksem.

Koolitusel õpetatakse koeri reageerima hüpoglükeemiatele, kuid juurde on võimalik õpetada ka kõrge veresuhkru markeerimist. Selline hüpokoera oskus sunnib diabeetikut reageerima ka kõrgetele veresuhkru näitudele ja tänu sellele on võimalik vähendada pikki kõrge veresuhkru perioode.

Samuti aitab veresuhkruid kontrolli all hoida mõõdukas liikumine, milleks motiveerib diabeetikut tema hüpokoera loomulik liikumisvajadus. Mitmed hüpokoerte omanikud on öelnud, et tänu koerale on nad muutunud liikuvamaks ning pööravad üldiselt rohkem tähelepanu ka teistele oma tervise aspektidele. Hüpokoer aitab diabeetikul olla ka iseseisvam. Jällegi võin isiklikust kogemusest öelda, et tänu hüpokoerale julgen käia rohkem väljas liikumas ja matkamas ning suurenenud aktiivsus mõjub positiivselt minu veresuhkrule.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.