Uuring: miks arst toetab alternatiivmeditsiini?

Homöopaatilised terakesed.
Homöopaatilised terakesed.

Soomes alustatakse uuringuga, milles võetakse vaatluse alla alternatiivmeditsiiniga tegelevate ja vaktsineerimisvastaste meditsiinitöötajate kriitilised vaatenurgad tõenduspõhisele meditsiinile.

Miks meditsiiniga seotud inimesed eelistavad alternatiivmeditsiini ja suhtuvad kriitiliselt vaktsineerimisse? Sellele küsimusele asus vastust otsima Soome ülikoolide uus uuring, kirjutas Mediuutiset.

„Eesmärk on välja uurida sotsiaalsed ja kultuurilised põhjused, mis tingivad kriitikat teaduspõhise meditsiini suhtes, mida omakorda iseloomustavad muutuv tervisekäsitus, autoriteetides kahtlemine, tervishoiu muutumine kaubaks ja valikuvabaduse tähtsuse tõus,“ ütles Tampere ülikooli uurija Pia Vuolanto.

Uuringus on uus asjaolu, et uuritakse ka tervishoiu sisest diskussiooni alternatiivmeditsiini üle.

„Otsime intervjueerimiseks alternatiivmeditsiini praktiseerivaid või vaktsineerimises kahtlevaid arste ja õdesid,“ lisas Vuolanto.

Juba läbi viidud intervjuudest lähtub, et meditsiinis esineb soovi tunda ja tunnustada erinevaid viise tervist kaitsta. Vuolanto sõnul ei paista ka tervishoiuringkonnad vaktsineerimisse ja alternatiivmeditsiini päris üheselt suhtuvad ning eriti palju pingeid ja erinevat suhtumist on leida ajaloolisest materjalist.

Uuringu läbiviijate sõnul ei ole meditsiinikriitika sugugi uus asi, vaid tegemist sügavale modernismi juurdunud teemaga. Eri ajastutel on selle vormid lihtsalt vaheldunud.

„Avaliku diskussioon on polariseerunud, mis tähendab, et usaldusväärsete vastuste saamiseks on vaja neutraalset suhtumist,“ nendib Turu ülikooli arstteadur Johanna Nurmi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.