Süütu toidulisand võib rikkuda analüüsi tulemused

toidulisand
Juuste ja küünte tugevdamiseks mõeldud biotiin võib väga suurte koguste...

Soome terviseamet Valvira hoiatab biotiini kasutamisega kaasnevate võimalike ohtude eest.

Biotiini müüakse juukseid ja küüsi tugevdava toidulisandina nii tervisetoodete kauplustes kui ka apteekides. Tegemist on vesilahustuva vitamiiniga, millel ei ole üldlevinud arusaama kohaselt ohtlikke koostoimeid ravimitega. 

Siiski on nii USA ravimiamet FDA kui ka Soome terviseamet Valvira hoiatanud biotiini võimalike ohtude eest. Olukorda selgitas Mediuudistele Valvira peainspektor Nelli Karhu.

Miks peaks biotiini suhtes ettevaatlik olema?
Viimasel ajal on selgunud, et kui patsient tarvitab suurtes kogustes biotiini, võib see oluliselt mõjutada mõningate analüüside vastuseid.

Milliste analüüsidega on tegemist?
Tegemist on suure hulga analüüsidega. Me võime rääkida isegi sadadest analüüsidest. Biotiin on väga tavaline biomolekul, millega analüüsides kinnitatakse ühed molekulid teiste külge. Biotiini tarvitamine on põhjustanud näiteks valesid Gravesi tõve diagnooose. FDA on teatanud juhusest, kus biotiini toidulisandi tõttu jäi infarkt diagnoosimata. Ekslikult madalana määratud troponiini tase viis patsiendi surmani. 

Kas Soomes on olnud biotiini tõttu ohujuhtumeid?
Valvira ei ole saanud vastavaid teateid. Ekslikke analüüsitulemusi on teisalt keeruline avastada, samuti seda, et need on tingitud biotiinist.

Miks alles praegu on tulnud jutuks, et biotiin võib rikkuda analüüsitulemusi?
Analüüside tootjad on nentinud suurte biotiinidooside ohte ka varem, kuid ohtlikke koguseid on peetud väga haruldaseks. 
Nüüd on olukord siiski muutunud. Toidulisandites on väga suured biotiinikogused muutunud tavaliseks. Turul paistab olevat ka selliseid tooteid, milles biotiinisisaldus on päevanormist sada korda suurem. Selliseid tooteid turundatakse jõuliselt ja kasutatakse teistest rohkem. 

Biotiin võib mõjutada ka hormoontestide ja mõningate vähianalüüside tulemusi. Kui hästi arstkond sellega kursis on?
See meie mure ongi. Laboratooriumite töötajad on juba päris hästi kursis selle infoga, kuid analüüside tellijad ei pruugi veel olla.

Mida arst saaks teha?
Küsida patsiendilt, kas ta kasutab biotiini. Kui analüüsiga pole kiiret võiks paluda patsiendil paar päeva enne analüüsi andmist biotiini mitte tarvitada. Juba sellestki võiks märkimisväärselt abi olla.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.