Ossinovski: hüvitise väljaviimine haigekassast lükkab probleeme vaid edasi

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul haigushüvitiste väljaviimine haigekassast ei suurenda tulubaasi ja lükkab probleeme vaid tulevikku.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul haigushüvitiste väljaviimine...

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vastas riigikogu liikmele Raivo Põldaru (EKRE) järelpärimisele Eesti Haigekassa vahendite optimaalse kasutamise kohta.

Mitu ajutist (peamiselt haigusega seotud) töövõimetuspäeva tasustati 2017. aastal Eesti haigekassa vahenditest ajutisel töövõimetuslehel olnud, aga seejärel vähenenud või puuduva töövõime kaotuse saanud kodanikele? Kui suure protsendi moodustas see Eesti Haigekassa ajutiste töövõime hüvitiste kogusummast?

31.12.2017 seisuga oli haigekassal kokku töötavaid kindlustatuid 618 289 inimest, kellele hüvitati 132 800 haiguslehe alusel 2 680 992 haiguspäeva ligikaudu 70 miljoni euro ulatuses. Neist 43 944 (7%) inimesel oli lisaks tööandja kindlustusele ka kindlustus osalise või puuduva töövõime alusel. 9% haiguslehtedest ja 17% hüvitatud päevadest on hüvitatud osalise või puuduva töövõimega töötavatele kindlustatutele summas ligikaudu 10 miljonit eurot.

Selleks, et hinnata isikute arvu, kes on saanud ajutist töövõimetushüvitist ning kellel on seejärel tuvastatud osaline või puuduv töövõime, on vajalik põhjalik isikupõhine haigekassa ning töötukassa andmete analüüs, mida käesolevale päringule vastamise tähtaeg ei võimaldanud.

Kas pikemas perspektiivis on planeeritud Eesti Haigekassa pingelist eelarvet prognoosides tööandjate kohustuste suurenemist ajutise töövõimetuse korral?

Pikas perspektiivis tuleb tagada Eesti Haigekassa eelarve finantsiline jätkusuutlikkus. Ministeerium on analüüsinud töövõimetushüvitiste kulude väljaviimise võimalusi haigekassa eelarvest, kuna seda on soovinud ka tervishoiusektor.

Teame tänaseks, et nii tekiks haigekassa eelarves puhver, mis kataks nö demograafiamuudatuste mõju järgnevaks 20 aastaks. Samas tuleb arvestada, et töövõimetushüvitiste kulude väljaviimine haigekassa eelarvest lükkab jätkusuutlikkuse küsimuse vaid edasi. Seega, pikas perspektiivis ei ole töövõimetushüvitiste kulude ravikindlustuse eelarvest väljaviimine haigekassa jätkusuutlikkuse tagamiseks optimaalne meede, sest see ei muuda haigekassa tulubaasi, mis jääb endiselt sõltuma tööealisest elanikkonnast.

Sellest tulenevalt oleme haigekassa eelarve suurendamiseks prioriteedina tegelenud sellega, et suurendada haigekassa tulusid mittetöötavate pensionäride eest riigieelarvest täiendavalt panustades. Vastav muudatus jõustus sellel aastal.

Tuleb silmas pidada ka seda, et nii Töötukassa kui ka Haigekassa on osa valitsussektorist, mistõttu arvestatakse mõlema asutuse kulud valitsussektori struktuurse eelarvepositsiooni hulka.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.