Puugid – vaktsineerimise tase peaks riskirühmas suurem olema

Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar
Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar

Statistika näitab, et puukentsefaliidi vastu ei vaktsineeri end paraku sageli ka need inimesed, kellel on töö tõttu pidev nakatumise oht.

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimist puudutavatele küsimustele vastas terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Kuulo Kutsar (PhD).

Kas puukentsefaliidiviirus võib muteeruda?
Puukentsefaliiti (TBE ehk tick-borne encephalitis, ingl) tekitav viirus muteerub, kuid see toimub väga aeglaselt viiruse evolutsiooni käigus.

Kas viirus võib vaktsiini suhtes resistentseks muutuda?
Haigustekitajad võivad omandada resistentsuse ravimite vastu, mitte vaktsiini vastu. TBE-viiruse vastu ravimit ei ole. Seda viirusnakkust ravitakse sümptomaatiliselt.
Tootmises olevate TBE-vaktsiinide koostist, s.t vaktsiinide vaktsiin-viirusi, ei ole muudetud.

Kui palju inimesi mullu puuk-entsefaliiti haigestus?
Terviseameti statistika järgi registreeriti mullu 87 haigestumist, 100 000 elaniku kohta teeb see 6,6 juhtu.

Kas korduvvaktsineerimisel on oluline, millise vaktsiiniga viimati vaktsineeriti?
Korduvvaktsineerimisel on soovitatav vaktsineerida selle vaktsiiniga, millega eelnevad vaktsineerimised tehti, kuid see ei ole tingimata vajalik, see tähendab, et meil kasutatavaid vaktsiine võib üksteisega asendada.

Kui palju vaktsiine praegu üldse turul on ja kas neil on ka sisulist erinevust?
Eestis on ravimiamet andnud müügiloa kahele TBE-vaktsiinile – Encepurile ja Ticovacile. Nende erinevused on minimaalsed. Tähtis on see, et need vaktsiinid on hea immunogeensusega ehk kujundavad vaktsineeritud inimesel hea tasemega immuunsuse viirusnakkuse vastu.
Ainukesteks ja immuunsuse kujundamise aspektist mitteolulisteks erinevusteks on:
a) Encepuri vaktsiinviiruseks on K23 tüvi ja Ticovaci vaktsiinviiruseks Neudörfli tüvi,
b) Encepur adults vaktsiinviiruse sisaldus on 1,5 µg ja Encepur children vaktsiinviiruse sisaldus on 0,75 µg (1–11aastastele lastele) ning Ticovac 0,5 ml 2,4 µg (täiskasvanutele) ja Ticovac 0,25 ml 1,2 µg (1–15aastastele lastele).

Kas on loota kunagi ka vaktsiini, millega ei pea iga kolme kuni viie aasta tagant revaktsineerima?
TBE-vaktsiini, millega ei pea kolme–viie aasta tagant korduvvaktsineerima, ei ole püütud luua. Probleem on selles, et tänapäevased TBE-vaktsiinviirused ei kujunda pikaajalist immuunsust. Tõenäoliselt on selliste vaktsiinide loomine tulevikus võimalik viiruse genoomi muutmise teel.

Milline on praegu puugivaktsiiniga hõlmatus?
TBE-vaktsiiniga vaktsineerimise hõlmatus Eestis on suhteliselt madal, sest vaktsiin on inimestele tasuline, lisaks süstimise tasu perearsti juures. Pealegi ei vaktsineeri end enamik riskirühma kuuluvaid ehk puugiründest ohustatud inimesi. Ka kõik tööandjad ei vaktsineeri puugiründe tingimustes tegutsevaid töölisi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.