Üle 4 tunni EMOs viibivate patsientide arv järjest kasvab

Kliinikumi EMO ülemarst Kuido Nõmm.
Kliinikumi EMO ülemarst Kuido Nõmm.

Kliinikumi EMO juht Kuido Nõmm arutles reedesel EMO konverentsil valdkonna hetkeprobleeme ja tõi välja ka sellise fakti, et liiga hea palk on osad töökohad täitmata jätnud.

Kuido Nõmme sõnul on küsimus, kuidas voogusid nii juhtida, et patsient võimalikult kiirelt süsteemist läbi juhtida ja ka meedikud jääksid tööga rahule.

Ta kinnitas eelmise ettekandja Vassili Novaku juttu, et alates 2011. aastast on EMO külastuste tõusutrend ja mullu II poolaastast toimus väikese languse järgi uus tõus ja selle aasta esimesed kuud näitavad jälle uue tõusu faasi saabumist. Keskmine patsient viibib EMOs järjest kauem, näitas Nõmm statikat. Järjest rohkem on inimesi, kes viibivad EMOs üle 4 tunni. Muu hulgas pikendab viibimise aega ka analüüside ja uuringute vastuste ootamine. "Siin arvutite kasutusele võtt aitab ooteaega lühendada," rääkis ta.

Muutuste tõttu triaažis on raskeid haigeid, keda kiiremini käsitleda, varasemast rohkem.

Nõmm kinnitas, et ülerahvastatuse üheks põhjuseks on perearstide kättesaadavuse halb seis, see ei vasta inimeste vajadustele. "Ma näen, et perearstikeskus peaks olema lahti kauem kui 16:00," lisas ta. Nõmm ei pidanud heaks plaani võtta EMOsse tööle perearste. "Siis enamus inimesi arvab, et EMO ongi üks perearstikeskus," sõnas ta.

Teine põhjus on inimeste saamatus ja mugavus. Kas filter peaks olema tihedam? Näiteks Vahemeremaade kongressil kuulis Nõmm uutmoodi triaažist, mis on juhitud tarkade algoritmide poolt ja see vaatab individuaalselt patsiendi olukorra ja varasemad haiguspöördumised läbi. "See võtab arvesse sisestatud kaebused ja varasema info ja hindab seeläbi riski," lausus Nõmm. See uudse programmi kohta on tehtud uuringuid ja leitud, et see teeb paremat tööd kui tiraaziõde. Lisaks ingliskeelsele variandile ja tehtud portugalikeelne versioon Brasiilia jaoks ja see olevat töötanud väga hästi. "Ma usun, et varem või hiljem jõuavad sellised uuendused meile," kinnitas Nõmm.

Tema sõnul on juttu olnud ka nn arstist eesuksel, pannakse arst triaaži. Nõmm ei pidanud seda heaks mõtteks - ehkki haige EMOs käsitlusaeg on lühem. "Kuid seetõttu patsientide voog suureneb, kuna saab ju kiiresti nii head teenust ja selline keskus on paari aastaga mattunud patsientide tulva alla," rääkis ta. Seega EMO ikka peab jääma vältimatu abi jaoks neile, kes seda tõesti vajavad.

Eestis meditsiinikoolituse õpe praegu ei toeta ka õdede iseseisvat vastuvõttu kiirabis või EMOs, seega lähiaastatel ka seda Nõmme sõnul ei saa rakendada. 

Patsientide harimine on hea ja oluline, kuid Nõmme sõnul oleks vaja mõõta, kas sellised üleskutse plakatid oma tööd teevad. "See võib olla ka kutse just minna EMOsse, kuna ollakse ju maksumaksja ja saab ju teenust nõuda," rääkis ta. Samas visiiditasu osas arutles Nõmme, et kaasneb oht lapse koos vanniveega väljaviskamist ja rahatud tõsist abi vajavad inimesed jäävad ukse taha.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.