Haigekassa juhib tervishoidu ministeeriumist aina enam

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa
Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa tõdeb, et tervishoiuvaldkonna juhtimine on aina enam libisemas sotsiaalministeeriumi käest haigekassa kätte ning majanduslikud kaalutlused otsuste tegemisel saamas aina määravamaks.

Kommenteerides tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski ministriametist loobumise kavatsust märkis Rehemaa, et ministri vahetumine võib tähendada seda, et tervishoiuvaldkonnas nüüd kuni järgmiste valimisteni suuremaid otsuseid ei tehta. "Sellest oleks muidugi kahju eelkõige seetõttu, et kaks olulist teemat, mis praegusel ministril (nagu mitmel eelmiselgi) vist jäävadki lõpuni viimata, on patsiendikindlustuse ja välisarstide registreerimise seadus," ütles Rehemaa.

Ossinovski kiituseks tõi Rehemaa välja, et minister on olnud seotud tugevate otsustega kahes valdkonnas. Need on teoks saanud küll paljude inimeste koostöös, kuid Ossinovski rolli ei saa alahinnata: „Üks on alkoholipoliitika, mida oleme avalikult toetanud ja toetame edasi, ükskõik, kes seda siis sellisel viisil teeb. Teine on möödunudaastane tervishoiu rahastamise suurendamise otsus.“
Kriitiline oli Rehemaa aga haigekassa nõukogu kärpimise suhtes, kuna nii väheneb veelgi tervishoiu- ja meditsiinialane kompetents nõukogus. „Seda lausa välistatakse seal seadusega,“ tõdes Rehemaa. Ta lisas, et mida vähem liikmeid on, seda suurem on iga hääle kaal ja kui riigi esindajad on nõukogus enamuses, võib juhtuda, et otsuste tegemisel saab tulevikus patsientide vajadustega arvestamisest tähtsamaks majanduslik vaade. „Kulutõhusus on oluline, aga siiski mitte ainus argument, millega tervishoiu juhtimisel peab arvestama,“ kinnitas Rehemaa.

Niigi on näha, et tervishoiu juhtimine liigub aina enam ministeeriumi käest haigekassa kätte. „Kasvõi sünnitusosakondade sulgemise näitel, mis praegu kirgi kütab, on näha, et rahal on võimu ja raha otsustab,“ ütles Rehemaa. Lisaks on valdkonnad, mida varem rahastati otse riigieelarvest, nüüd haigekassa finantseerimisel (kiirabi, HIV ja tuberkuloosiravimid ja vaktsiinid juba praegu, lisandub ka residentuur). „Mida rohkem rahastamist haigekassasse liigub, seda rohkem nemad juhivad,“ tõdes Rehemaa.

Ta sooviks, et tervishoiuvaldkonda ministeeriumi poole pealt oskuslikumalt ja strateegiliselt juhitaks: kui seni on arendatud üldarstiabi eraldi, eriarstiabi eraldi, õendusabi eraldi, siis edaspidi võiks olla rohkem integreeritust ja terviklikum visioon.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.