Uue määruse miiniväli: eksimuse hind võib olla krõbe

Mida tundlikum valdkond, seda rohkem tuleb andmeid kaitsta. Meditsiinisüsteem on just selline.
Mida tundlikum valdkond, seda rohkem tuleb andmeid kaitsta. Meditsiinisüsteem...

Mida tundlikum valdkond, seda rohkem tuleb andmeid kaitsta. Meditsiinisüsteem just selline on ja ELi uus määrus puudutab kõiki osalisi.

Mõelda tuleb mitte ainult samm edasi, vaid pikalt ette, sest täna tehtud dokumenteerimisviga võib aastate pärast end valusalt meelde tuletada.

Dokumenteerimis- ja andmeturbekohustus tervishoius kasvab tugevalt. Kui seni on ehk kõhutunde järgi toimides hakkama saadud, siis 25. maist tuleb senisest rohkem teavitada patsiente andmete töötlemisest, näiteks tuleb üle vaadata privaatsuspoliitika veebilehel.

Samuti tuleb senisest rohkem läbi mõelda tervise infosüsteemiga seotud tegevused, sest sissekanded tuleb teha seaduses ette nähtud ajal, parandused teha ette nähtud korras, igast liigutusest jääb maha jälg.

Advokaadibüroo TGS Baltic meditsiini- ja ravimiõigusele spetsialiseerunud vandeadvokaat  Ingeri Luik-Tamme ütleb, et nii Eesti kohtutes kui ka Euroopa Inimõiguste Kohtus on selgelt intensiivistunud probleemid dokumenteerimisega tervishoius. "Mõni vaidlus on meie riigikohtuski olnud puhtalt dokumenteerimise teemal, näiteks on nõutud dokumentide parandamist," lisab ta.

Õigesti täidetud dokumendid on eelduseks kvaliteetsele ravile – kui patsiendi ravi jätkub teise arsti juures ja eelnevaid dokumente ei ole või on need puudulikud, võib loota vaid patsiendi enda teadmistele ja mälule. "Kui vaadata aga tervishoiuteenuse osutaja ja arsti perspektiivist, siis dokumenteerimine on kindlasti üks tema ametialastest töökohustustest ja professionaalsuse osa," märgib Luik-Tamme.

Patsiendi kahju hüvitamise nõude aegumise tähtaeg on viis aastat. "See on pikk aeg, mis võib hakata kulgema alles aastate pärast peale teenuse osutamist. Mida kellelegi viis või enam aastat tagasi tehti, ei mäleta tihti keegi," rõhutab ta.

Sagedastest puudustest kõneldes toob advokaat näiteks välja, et nõustamise dokumenteerimine ebapiisav. "Kui on jäetud nõuetekohaselt dokumenteerimata, siis pöördub tõendamiskoormis arstile ja tervishoiuteenuse osutajale," paneb Ingeri Luik-Tamme meditsiinipersonalile südamele.

Loe täismahus lugu koos andmekaitseinspektsiooni esindaja kommentaaridega 17. aprilli Meditsiiniuudiste lehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.