EIK taunib ebamõistlikult pikki menetlusi tervise küsimustes

Euroopa Inimõiguste Kohus avaldas eile, 18. aprillil kohtuotsuse asjas "Ibrahim Keskin vs Türgi", kus küsimuse all oli meditsiinisfääriga seonduvate vaidluste lahendamise kiirus.

Asjaolud. 2001. aasta jaanuaris sünnitas kaebaja abikaasa tütre. Laps sündis puudega ning pärast nelja operatsiooni määrati lapsele 60% puue. Kaebaja algatatud kriminaal- ja tsiviilkohtumenetlused ei olnud talle edukad.

Kaebaja leidis, et lapse puue kujunes sünnitust abistanud meditsiinipersonali hooletuse tulemusena ning esitas avalduse EIÕK artikli 8 rikkumise tuvastamiseks.

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) seisukohad. EIÕK artikli 8 alusel on lepinguosalisel riigil kohustus tagada eraõiguslikes haiglates patsientide tervise kaitse ning meditsiiniliste rikkumiste korral võimalus saada kohast hüvitist. Seda kohustust ei ole täidetud siis, kui vastavad meetmed eksisteerivad üksnes teoreetiliselt ning neid ei ole võimalik praktikas maksma panna. Kaebaja lapse parem käsi sai raske vigastuse sünnituse ajal, mis viis püsiva puudeni.

EIK määratles enda ülesandena teha kindlaks, kas Türgi õigussüsteemi õiguskaitsevahendid osutusid kaebaja asjas tõhusaks. Kriminaalmenetluse kestus oli ebamõistlik, sest otsuseni jõuti kaheksa aastaga. Tsiviilmenetlus kestis seitse aastat. Meditsiiniliste rikkumiste korral on menetluste sellised kestused ebamõistlikud.

Resolutsioon. EIK tuvastas EIÕK artikli 8 rikkumise. Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 7 500 eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.