Kolmandik sihtrühmast HPV vastu vaktsineeritud

Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14aastaseid tütarlapsi.
Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel...

Aasta esimese kolme kuuga on riigi pakutud võimalust vaktsineerida end HPV vastu kasutanud 6355 tütarlast ehk 28,5% sihtrühmast.

Terviseameti peaspetsialisti Irina Filippova sõnul pakuti esimeses kvartalis võimalust ennekõike neile, kellel täitub peatselt 15. eluaasta.

"Ka edaspidi peavad kõige kiiremini otsuse langetama vanemad, kelle tütar saab lähiajal 15-aastaseks. Riikliku programmi alusel saab tasuta vaktsiini inimese papilloomiviiruse vastu kuni selle vanuseni. Edaspidi tuleb juba ise otsida vaktsineerimise võimalusi ja tasuda vaktsineerimise eest," selgitab Filippova. Tema sõnul tuleks otsustamisel lähtuda teaduspõhisest infost, mida leiab näiteks veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Terviseameti peaspetsialisti sõnul on parim tulemus HPV-vaktsineerimise osas hetkel Ida-Virumaal, kus vaktsineeriti 1. doosiga 51,1% sihtrühmast. Kõige tagasihoidlikumad on tulemused Hiiumaal ja Raplamaal, kus vaktsineeriti HPV-vaktsiini 1. doosiga vastavalt 23,7% ja 18,8% sihtrühmast.

"Hea meel on nentida, et tänaseks on Eestis juba 65 kooli, kus hõlmatus HPV vaktsiini 1. doosiga 2003. a sündinute seas ületab 70%," lisab Filippova. Tema sõnul toimub HPV-vastane vaktsineerimine Eestis plaanipäraselt.

Eestis kasutatava vaktsiini Gardasil 9 ohutust jälgiva ravimiameti andmetel esitati esimese kvartali jooksul 8 kõrvaltoimete teatist. Kõik kõrvaltoimed olid mööduvad. Vaktsineerimist läbiviivate koolitervishoiutöötajate hinnangul on laste ja vanemate üldine suhtumine enamasti positiivne ja ratsionaalne. Samas esineb ka kaitsesüstimisest keeldujaid.

Eesmärgiks on saavutada järgmise aasta lõpuks kogu sihtrühma tütarlaste hulgas 70%-ne hõlmatus HPV vaktsiini 1. doosiga.

HPV vaktsiin on riiklikus immuniseerimiskavas 82 riigis ning kogu maailmas on rohkem kui 100 miljonile inimesele manustatud kokku üle 270 miljoni vaktsiinidoosi.

Vaktsineerimisega varem alustanud riikides on toimunud märgatav HPV-ga seotud vähkide, vähieelsete seisundite ja teravate kondüloomide esinemissageduse langus. Kokkuvõttes on tegemist hetkel parima teaduslikult tõestatud viisiga kaitsta tütarlapsi HPV ja sellest põhjustatud vähi eest.

2018.–2019. aastal on immuniseerimiskava sihtrühmaks 12–14aastased tütarlapsed ehk need, kes on sündinud 2003, 2004, 2005, 2006 ja 2007. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist ning selle viivad läbi koolide tervishoiutöötajad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.