Laasik: rahanappuses on poliitilised otsused paratamatus

Elva haigla ravijuht ja nõukogu esimees ortopeed Peeter Laasik
Elva haigla ravijuht ja nõukogu esimees ortopeed Peeter Laasik

Seni tähtajaliselt 15 aastaks kehtestatud haiglavõrgu arengukava haiglate loetelu muudeti tähtajatuks ning edaspidi tehakse muudatusi haiglate loetlus seadusest lähtuvalt ja vastavalt vajadusele.

Viimati ehk märtsi lõpus arvati haiglavõrgu arengukavasse (HVA) Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus ehk HNRK. 

Elva haigla nõukogu esimees ja ravijuht Peeter Laasik ütles, et HVA nimekirja arvamist Elva haigla  taotlenud ei ole, kuna põhimõtteid selleks ei ole avaldatud. "Lihtsalt mingit poliitilist olukorda selleks ära kasutada ei ole pidanud normaalseks," lisas ta. "Aga konkreetselt HNRK osas arvan ma, et tehti õige otsus."

Laasik ütles, et haiglavõrgu arengukava muutusi kommenteerides, et haiglavõrgu arengukava määruse eesmärk oli tekitada nimekiri haiglatest, millised võivad saada Vabariigi Valitsuselt rahastust investeeringute tegemiseks.

Ta lisas, et HVA haiglad on ka saanud erinevates rahastamistes (EL rahad, ravilepingud jne) eeliseid võrreldes mitte HVA haiglatega. See on tekitanud ebavõrdse konkurentsi olukorras. 

Teiset küljest on HVA haiglatel mitmeid funktsioone, jätkas ta, mis on riigile eluliselt tähtsad ja kahjuks millede rahastamine ei ole kulupõhine. "Näiteks on haigekassa hinnakirjas hindu,mis ei kata tegelikke kulutusi ja samuti on hindu, mis on mingil määral ülemakstud," sõnas Laasik. "Tavaliselt on siin ajaloolised põhjused ja haigekassa järk-järgult liigub rohkem kulupõhiste hindade poole."

Ravijuhi sõnul on suuremad HVA haiglad sisuliselt kohustatud tegema teenuste kogupaketti, samas mitte HVA haiglad saavad reeglina valida teenuseid, millede rahaline kate on parem. "Seega argumente on palju ja nad on erinevad," lisas ta.

Lahenduseks pakkus Laasik, et kõigepealt peaksid hinnad olema selgelt kulupõhised – see vähendaks haigekassa hinnakirjast tulenevat ebavõrdsust.

"Kui hoonete investeeringud kajastatakse haigekassa hinnakirjas õiglaselt hoonete kulumina, siis tegelikult kaob vajadus mingisuguse valitsuse nimekirja järele," hindas Elva haigla nõukogu juht. "See oleks n-ö ideaalpilt."

Kuid kuna raha on vähe, jätkas Laasik, siis jagatakse raha poliitiliste otsuste alusel, näiteks Vabariigi Valitsuse määruse alusel. "Ma olen põhimõtteliselt poliitiliste jagamiste nimekirjade vastu, kuid kuni raha napib ja kulumudel on paigast ära, on see teatud mõttes paratamatu," lisas ta.

"Riigil on õigus teha avalikus sektoris omi strateegilisi otsuseid. Pikas perspektiivis aga peaksid tingimused võrdsustuma teenuse osutajate vahel," ütles Peeter Laasik.

Pikemalt HVA teemal 15. mai lehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.