Valmistutakse Amazoni sissetungiks Euroopa tervishoiuturule

Soomes peljatakse, et  näiteks Amazoni turule sisenemisel poleks sugugi võimatu, et tervisekeskuste tegelikuks omanikuks saaks just Amazon.
Soomes peljatakse, et näiteks Amazoni turule sisenemisel poleks sugugi võimatu,...

Euroopas on hakatud valmistuma USA võrguhiidude nagu Amazon ja Apple tungimiseks vana maailma tervishoiuturule.

Tulevikus võib tervisekeskuse ukse kohal olla vabalt ka Amazoni nimi. See on täiesti võimalik, usub Husi arendusjuht Visa Honkanen, sest USA suured internetikauplejad on sisenenud ka tervishoiuärisse, kuna peavad seda perspektiivikaks, kirjutas Mediuutiset.

Selle aasta alguses lansseeris Apple USAs iPhonen Health lahenduse, millega kasutaja saab kontrollida lisaks hetkel mõõdetud andmetele ka isiklikku patsienditeavet. Tegemist on USAs revolutsioonilise lahendusega, kuna siiani on patsiendid saanud enda kohta käivat teavet heal juhul faksiga.

Honkanen tunneb aga muret selle üle, et tulevikus võivad soomlaste tervishoiu üle valitsema hakata rahvusvahelised ettevõtted ja kohalikuks tervishoiuks mõeldud raha hakkab välismaale voolama.

„Praegu me küll mõtleme, et need on seal kuskil kaugel. Kuid me oleme siiski mitmes muus internetivaldkonnas näinud, et uued tulijad sisenevad turule üllatavalt kiiresti,“ ütles Honkanen ja lisas: „Praegu ei ole küll ükski Über-meditsiin meile veel tulemas.“ Ta viitab eelkõige taksoäppidele, mis on odavate hindadega Soome taksonduse põlvili surunud.

Teine märkimisväärne samm selle aasta alguses oli see, kui USA võrgukaubamaja Amazon teatas koos investeerimisfirma Berkshire Hathaway ja suurpank JP Morgan Chasiga, et pakuvad 1,2 miljonile töötajale digitaalseid tervishoiuteenuseid. Nii soovivad firmad juhtida meeletuid tervishoiukulusid, mida tööandjad maksavad USAs töötajatele pakutava tervisekindlustuse kaudu. Tervishoiukulude osakaal USAs oli OECD andmeil eelmisel aastal 17% SKPst. Soomes oli see 9,4%.

Honkanen usub, et esimeses laines suured firmad nagu Amazon teeksid Soomes lepingu juba tegutsevate tervishoiuteenuse pakkujatega. Rahvusvaheliste suurfirmade investeeringud riiki oleksid sealjuures minimaalsed.

„Loodaks riigisisene juriidiline keha, teenused tellitaks Soomes tegutsevalt tervishoiuteenuse pakkujalt ja kõige muu eest hoolitseks Amazon juba võrgus,“ ennustab Honkanen.

Kui Amazon suudab kanda kinnitada tervishoiuteenuste pakkujana ja ravimite transportijana, suudaks ettevõte tungida ka Euroopa turule, usub Pihlajalinna tervishoiuteenuste arendusjuht Wille Komulainen. Ta ei hakkaks siiski hirmust hinge kinni hoidma. Komulase meelest oli Amazoni sammu ajendiks tüdimus kemplemisest kindlusfirmadega pakkumaks töötervishoiuteenuseid. Samuti olid põhjuseks kõrged kindlustushinnad.

„Firmad olid seisukohal, et kui nad juba maksavad teenuse eest, siis miks nad ei või neid ka ise pakkuda ja nii sõltuvusest pääseda,“ selgitab Komulainen. Ühendriikides on tema sõnul harjutud tervishoiuteenuse eest maksma. Soomes ollakse jälle harjutud, et avalik tervishoiuteenus on patsiendile tasuta. Ja kui avaliku teenusega ei olda rahul, saab Soomes pöörduda töötervishoiu poole.

Selle järelduseni jõudis ta arendades digitaalseid tervishoiuteenuseid. „Kuitahes kiire ja hea teenus ka pole, eelistavad inimesed alati seda, mille nad saavad tasuta,“ nentis Komulainen.

Visa Honkase meelest on globaalsed IT-ettevõtjad aru saanud, et digitaalsed tervishoiuteenused nõuavad parimaid tervishoiuspetsialiste teenuseid arendama.  „Amazon ja Apple toimivad nutikalt, kui on hakanud tegema kohe koostööd USA tipphaiglatega,“ ütleb Honkanen.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.