Kollektiivleping käib riigieelarvega ühte jalga

Kollektiivlepingu läbirääkimised
Kollektiivlepingu läbirääkimised

Tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimised on endiselt raha jagamise staadiumis ning allkirjadeni loodetakse jõuda sügiseks.

Esmaspäevasel toimunud tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimistel tutvustas haigekassa kevadise prognoosi põhjal koostatud järgmise aasta võimalikke eelarve koostamise põhimõtteid. Järgmise aasta eelarve pannakse paika aga alles sügisprognoosi põhjal, mistõttu on Eesti Haiglate Liidu juhi Urmas Sule sõnul praegu konkreetsetest numbritest rääkida veel keeruline.

„Kui haiglate poolt vaadata, siis on võimatu kokku leppida kõrgemaid palganumbreid või teha muid töösuhteid puudutavaid kokkuleppeid, kus jutt käib rahast, ilma selleta, et meil oleks selge arusaam riigi ja haigekassa tuleva aasta eelarvest,“ tõdes Sule.

Ta tõi välja, et arvestades tervishoiusektori tundlikkust ja rolli elutähtsate teenuste osutamisel ei saa sõlmida kollektiivlepingut ilma kokku leppimata olulistes tervishoiupoliitilistes otsustes. See lepe piltlikult öeldes kolmele suurele vaalale: esiteks ravi kättesaadavus patsientidele, mis on Sule sõnul viimasel ajal muutunud kõige suuremaks probleemiks, eriti eriarstiabis ja iseäranis statsionaarse ravi puhul, teiseks tervishoiutöötajate palgad ja kolmandaks õiglane hinnakujundus. Arstiabi osutamisel on väga palju olulisi kuluartikleid, millega tuleb möödapääsmatult arvestada. Nendest kolmes punktis tasakaalustatud numbrite kokkuleppimine on suur väljakutse. Seetõttu tuleb järgmise aasta võimalustest selge pilt ette saada, enne kui tööandjad on valmis töötajatele konkreetse pakkumise tegema.

„Praegu haigekassa näitas, kus võiks olla potentsiaalne kokkuleppe koht nende nägemuses. See aga tähendab, et kõik osapooled peavad oma nõudmistes ja ootustes mõistlikult järele andma,“ märkis Sule.

Rahastamine varasemast parem

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa tõdes esmaspäeval tutvustatud numbreid kommenteerides, et tervishoiu rahastamise seis on praegu tunduvalt parem kui see viimastel aastatel on olnud. „Meie arust jagub raha nii kättesaadavuse parandamiseks kui tervishoiutöötajate tingimuste parandamiseks,“ ütles Rehemaa.

Rehemaa nõustus, et kindlasti peab ravi kättesaadavus paranema ja paranebki selles osas, mis oleneb rahast. „Aga ma ei saa jätta kordamata, et kättesaadavus ei sõltu ainult rahast, vaid väga palju ka inimestest, kes patsiente ravivad. Me tahaks, et need inimesed siin olemas oleks, oleks parimas vormis ja annaks kõige paremat abi,“ lisas ta.

Nii on kollektiivlepingu raames miinimumpalga numbrite kõrval kavas läbi rääkida ka öötöö ja nädalavahetusel töötamise tasud. „Ja ikka meie valulaps: koormused. Selle teemaga pole ka kuigivõrd edasi liigutud,“ ütles Rehemaa.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.