Jesse: enne annetuste küsimist suhelge haigekassaga

Sotsiaalministeeriumi  terviseala asekantsler Maris Jesse kinnitas, et harva kasutatavate ravimite hüvitamist vaadatakse tavapärasest kiiremini läbi.
Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse kinnitas, et harva...

Terviseala asekantsler Maris Jesse kinnitab, et erandkordadel vaatab haigekassa ravimite hüvitamise taotlusi tavapärasest kiiremini läbi.

Kuigi uute ravimite lisamine haigekassa hüvitatavate tervishoiuteenuste nimekirja võib võtta minimaalselt aega ühe aasta, kinnitas sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse, et erandjuhtudel ja kiireloomulistes olukordades langetab ka haigekassa otsuseid kiiremini, vahendas ERR.

Tartu ülikooli lastekliinikus võitleb 17aastane tüdruk haruldase verehaigusega ning selleks, et hoida ära edasisi tromboose, vajab ta ravimit, mille üks doos maksab 16 500 eurot. Ravimit peab manustama iga kahe nädala tagant, mis teeb selle kuuhinnaks üle 30 000 euro. Tegemist on harva esineva haigusega ja haigekassa seda ravimit ei hüvita.

Erinevalt Maris Jessest, kes pidas kahetsusväärseks, et raviasutus pöördus haige tüdruku preparaadi saamiseks samal ajal haigekassaga ka lastefondi poole, saamata esimesest eitavat vastus, ei soovinud tervise- ja tööminister Riina Sikkut üksikjuhtumit kommenteerida.

"Ma üksikjuhtumit tõesti kommenteerida ei sooviks. Ma ei tea neid detaile, ei soovi käitumisele hinnangut anda," sõnas minister. Sikkuti hinnangul ei ole mõistlik ka kaaluda annetuste abil ostetud ravimitele käibemaksuvabastust, nagu on välja pakutud.

Jesse selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud telefoniintervjuus, et ühelt poolt arvatakse tervishoiuteenuste ja soodusravimite nimekirja ravimeid, mida on vaja rohkematel inimestel. Väga harva kasutatavate ravimite puhul on olukord veidi erinev, kuna ei ole teada, millal järgmine inimene just seda ravimit võiks vajada.

"Selle ravimi puhul erandkorras ravimi kompenseerimise kaalumine on igati õigustatud, nagu ka kõikide järgnevate ravimite puhul, mida vaja läheb ehk kord viie aasta jooksul näiteks," märkis Jesse.

"Ja kindlasti, nagu haigekassa kinnitas, et sellises erandkorras ja kiires asjas haigekassa kindlasti vaatab seda taotlust kiiresti," lisas ta.

Jesse aga kutsus haiglaid enne annetajate poole pöördumist suhtlema haigekassaga.

"Mul on ülimalt kahju ja kutsun edaspidi kindlasti raviasutust enne suhtlema haigekassaga, kui pöörduma annetajate poole, siis saab vähemalt selgemates plaanides omavahel kokku leppida. Praegusel juhul toimus see paralleelselt - kõigepealt pöörduti lastefondi ja alles siis läks taotlus haigekassa poole teele," ütles ta.

Ravimite pealt tuleb riigile maksta käibemaksu, mille määr on üheksa protsenti. Jesse sõnul sooviks nii sotsiaalministeerium kui ka haigekassa, et määr langeks tagasi viie protsendi juurde.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.