Tallinna Hambapolikliinik: aasta 2017 oli heitlik

Ravi Tallinna Hambapolikliinikus
Ravi Tallinna Hambapolikliinikus

Täiskasvanute hambaravi hüvitise süsteem tõi kaasa palju segadust nii patsientide kui arstide seas, kuna teavitused haigekassa kodulehel ja infolehtedel ei kattunud sajaprotsendiliselt tegeliku olukorra ja võimalustega, tõdetakse Tallinna Hambapolikliiniku majandusaasta aruandes.

Kuni 19-aastaste patsientide hambaravikulud tasub haigekassa, kuid sealt edasi tuleb patsientidel ravi eest ise tasuda. Hambaravile tulla soovivaid patsiente oli jätkuvalt palju ning ravijärjekorrad täitusid kiiresti, seisab aruandes.

Aasta teisel poolel, kui haigekassa hakkas hüvitama täiskasvanute hambaravi vaid oma lepingupartneritele, tekkis inimestel ootus hüvitise saamiseks. Selleks oli haigekassa välja töötanud oma hinnakirja ja koostanud esmavajalike hambaraviteenuste paketi. Kahjuks olid mõne raviprotseduuri hinnad ebamõistlikult madalad ning need ei võimaldanud hüvitisega ravi pakkuda, nendib hambapolikliinik.

Olukord tingis Eesti Hambaarstide Liidu ja enamike hambaarstide tugeva kriitika ning ka selle, et SA Tallinna Hambapolikliinik sõlmis lepingu Eesti Haigekassaga täiskasvanutele mitterahalise hambaravi hüvitise võimaldamiseks alles 16. oktoobrist 2017. Kahjuks tõi uus hüvitise süsteem kaasa palju segadust nii patsientide kui arstide seas, kuna teavitused haigekassa kodulehel ja infolehtedel ei kattunud sajaprotsendiliselt tegeliku olukorra ja võimalustega.

Suure osa oma tööajast selgitasid hambapolikliiniku registratuuritöötajad ja hambaarstid patsientidele, kuidas hüvitise süsteem tegelikult toimib. Kuna väga palju inimesi soovis veel enne aasta lõppu oma hambaravihüvitist kasutada, ei jätkunud kliinikus arstidel kõigile soovijatele vabu vastuvõtuaegasid.

Visiitide arv kasvas

Positiivsena tuuakse aruandes välja, et kogu riigi majanduse paranemine annab alati tunda ka teenuseosutajatele, nii ka hambaraviteenuste osas. Polikliinikusse tehtud visiitide arv kasvas, tehti rohkem erinevaid protseduure, ning ühe patsiendi kohta tehti suuremas mahus ja kallimaid proteesitöid.

Inimesed, olenemata sellest, kas teenus saadakse hambaravihüvitist kasutades haigekassa hinna eest või on tegemist tasulise teenusega, soovivad õigustatult alati väga head ja kvaliteetset tööd. Ootused on kõrged nii meditsiiniteenusele kui ka olmele polikliinikus. Järjest rohkem pööratakse tähelepanu mitte ainult arstitöö kvaliteedile, vaid ka kõigele muule, mis sellega kaasas käib. Patsientidele on väga olulised polikliiniku väljanägemine, puhtus ning sujuv ja kiire teenindus alates registratuurist kuni arstikabinetini. Väga pööratakse tähelepanu kogu polikliiniku personali käitumisele ja meditsiinipersonali täpsusele vastuvõtuaegadest kinnipidamisel.

Kuid jäänud on ka hinnatundlikkus, mis teeb kõikidele nõuetele vastava hambaravi osutamise kohati keeruliseks.

Aasta numbrites

2017. a suurenes Tallinna Hambapolikliinikus külastuste arv võrreldes 2016. aastaga 27 215 võrra, ka tehtud tööde arv suurenes võrreldes eelmise aruandeaastaga: ravitud hammaste arv suurenes 1 951 võrra, ekstraktsioonide arv 2 984 võrra, ambulatoorseid pisioperatsioone tehti rohkem 517 võrra, kuid paigaldatud hambaimplantaatide arv jäi ligikaudu samaks, suurenedes vaid 10 võrra. Proteesitud patsientide arv suurenes vaid 29 võrra, kuid rohkem on kasvanud proteesitööde arv: hambakroone valmistati rohkem 436 võrra, täisproteese 42 võrra ja akrüülist osaproteese 54 võrra. Ühe patsiendi kohta on arvestuslikult tehtud suuremahulisemaid proteesitöid.

Polikliiniku 2017. a. tulud (majandustegevus- ja finantstulud) kokku olid 7 691 128 eurot. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on tulud suurenenud kokku 441 477 eurot ehk 5,7%. 2017. a. tuludest suurima osa moodustasid tasulised hambaraviteenused elanikkonnale summas 5 744 533 eurot ehk 74,7% kogutuludest, mis võrreldes eelmise aastaga on 6,0% võrra suurenenud. Hambaraviteenuste müük Eesti Haigekassale oli 2017. a. summas 1 746 058 eurot ehk 22,7% kogutuludest. 2016. aastaga võrreldes on hambaraviteenuste müük Eesti Haigekassale suurenenud 7,5% võrra. 2% tuludest moodustavad hambaraviteenuste müük teistele hambaravifirmadele summas 155 857 eurot. 0,6% tuludest moodustasid tulud koolitusteenuse osutamise eest, suuhooldustoodete müügist, muud tulud ja finantstulu kokku summas 44 680 eurot.

2017. a. tulem on positiivne 456 470 eurot (2016. a. polikliiniku tulem oli 28 326 eurot). Positiivse majandustulemi kujunemisele avaldas mõju 8% võrra suurem lepingumaht Eesti Haigekassaga ja tasuliste hambaraviteenuste müügitulu kasv 6% võrra võrreldes eelmise aastaga ning polikliiniku kulude optimeerimine. Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet tasus polikliinikule Tšernobõli tuumakatastroofi likvideerimisel osalenud veteranide hambaravi eest 2017. aastal kokku summas 10 150 eurot (2016. a. 11 870 eurot).

Personal ja töötasud

Töötajate arv 31.12.2017 seisuga oli 186: 56 hambaarsti, kellest 6 töötab hambakirurgina ja 5 ortodondina; 52 õendustöötajat,5 radioloogiatehnikut; 17 hambatehnikut; muu personal – 56 töötajat.

2017. aastal arvestati töötajatele töötasu 3 898 282 eurot, sh juhatuse ja nõukogu liikmete tasud.

SA Tallinna Hambapolikliiniku nõukogu oli 2017. a vältel 5-liikmeline, juhatus 2-liikmeline Juhatuse liikmete tasud olid 90 518 eurot, millele lisandusid isikliku sõiduauto ja mobiiltelefoni kasutamise hüvitised koos maksudega 11 475 eurot. Nõukogu liikmete tasud olid 44 415 eurot. Juhatuse liikmetele makstav kompensatsioon töölt lahkumisel on sõltuvalt lahkumise põhjusest kas kolme või ühe kuutasu suurune.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.