Riina Sikkut: sain diagnoosi – sots!

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut.
Tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

„Inimestele tundub väga piiravana, kui riik ütleb, kuidas peaksid asjad olema. Mina isiklikult seda ei taju,“ ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut, kes on ametis olnud kuu aega.

Äripäeva raadios saates „Minister külas“ avaldas Sikkut sellel esmaspäeval esimest korda ka Äripäevale oma mõtteid poliitikast ja majandusest. Tervet saadet saab järelkuulata siit.

Pisut üle nädala tagasi ütlesite, et kaks nädalat on olnud poliitikasse sisse sulamiseks lühike aeg. Kas nüüdseks hakkab teile juba selgeks saama, millesse te end täpsemalt seganud olete?

Ma arvan, et olukord on parem, kui kaks nädalat tagasi, kuid sellegipoolest olen ma poliitikas täiesti roheline. Enda valdkonnas tunnen ma ennast väga hästi, aga kõik see, mis puudutab poliitikat ja ka kokkupuudet meediaga, on minu jaoks uus. Tunnen, et ma mõtlen veel nagu analüütik ja poliitilise reaalsusega arvestama õppimine võtab veel aega.

Mida te täpsemalt poliitilise reaalsusega arvestamise all silmas peate?

No et kas on sobiv aken mingi otsuse tegemiseks või milline on mingi otsuse toetus. Paljudel teemadel on ju tegelikult pikk ajalugu ja nende üle on poliitikud arutanud vahel võib-olla lausa 10-15 aastat, aga kokkuleppele pole jõutud. Sellist minevikku mina hästi ei tea.

Kas tunnete poliitilistes küsimustes ka erakonna survet, et peate nüüd enda vaateid panema rohkem sotsiaaldemokraatide vaatevinklisse?

Mis puudutab tervise- ja tööpoliitikat, siis mingisugust konflikti või lõhet minu ja sotsiaaldemokraatide vaadete vahel ei ole. Selles mõttes oli mul ka lihtsam võtta vastu otsust hakata ministriks.

Mis on teid senimaani ministri ametis enim üllatanud?

Võib-olla see, et valimiste eelsel ajal lähevad mingid protsessid aeglasemalt ja otsuseid on keerulisem teha. Ma teadsin küll, et nii ongi, aga nüüd ma tunnetan seda teravamalt…

Kui palju on praegu Jevgeni Ossinovski olnud teie kõrvale, et jagada veel oma kogemust nii ministri seisukohast kui ka poliitikas?

Kuna paljud protsessid on pikemad – Jevgeni nendega alustas ja mina lähen edasi – siis selles mõttes ma pean temaga nõu küll või oleme rääkinud ja ma tunnen tuge. Nii see peakski olema. See on kasulik ja positiivne. 

Enne kui Ossinovski teie juurde tuli jutuga, et teist võiks saada minister ja enne kui te sotsidega liitusite, ei olnud te varem kunagi mõelnud, et võiksite poliitikasse minna?

Ma ei olnud mõelnud. Ma pole seni ühtegi erakonda kuulunud ja mul endal sellist plaani ei olnud ka.

Aga praegu ikkagi tundus vajalik samm erakonda astuda?

Jah, just seepärast, et kui ma tahan oma lemmikteemadesse panustada ja tunnen, et see on minu võimalus kaasa rääkida, siis ma ei oleks saanud valimistel osaleda nii, et poleks erakonnaga liitunud ja oleksin jätkanud oma vanas ametis.

Kas see on lihtsalt sotsiaaldemokraatide vastu solidaarne samm, mida teha? Et kuna teist tehti minister, peaksite nüüd ka kandideerima?

Seda on varem ka küsitud. Sotsiaaldemokraadid olid selles mõttes väga sõbralikud ja arvestavad, ei olnud sellist survet, et pean erakonnaga liituma. See oli minu enda otsus, aga see oli kõik nagu üks pakett – kui hakkan ministri tööd tegema, siis ma teen seda päriselt. See ei ole ainult ajutine prooviperiood ja siis oleks ju keeruline osaleda erakonnaga kaasa rääkida. Nagu ma ei oleks üks neist. Minu enda jaoks oli erakonnaga liitumine lihtsam ja selgem variant. 

Ma teen hea meelega valimisprotsessi kaasa. Ma tegelikult ei tea veel, kas see mulle üldse meeldibki. Aga ma ei saagi seda ette teada. Aasta pärast saan teile rääkida, mis ma sellest arvan

Ütlesite küll, et tervishoiu teemadel on teil vaated sotsiaaldemokraatidega samad, aga kuidas on majanduslike vaadetega? Kas pooldate näiteks astmelist tulumaksu? Jaa, mul ei ole midagi selle vastu. Ma arvan, et selliste otsuste tegemisel tulebki laiemalt ühiskonnas diskussiooni pidada. Kui see on ühiskonnas laiemalt vastuvõetamatu, siis seda jõuga rakendada ei saa. Samas ei ole ju astmeline tulumaks iseenesest midagi kurja või halba, mida pole võimalik inimestele seletada. Selle rakendamisel oleks väga konkreetsed eesmärgid.

Maksusüsteemi juures on oluline, et see oleks selge, lihtne ja lihtsasti administreeritav. Midagi läbi mõtlemata teha ei saa.

Näiteks oleks tulumaksuvaba miinimumi puhul olnud ka alternatiiv, et kõigile oleks olnud ühtemoodi tulumaksuvaba miinimum 500 eurot, aga siis oleks olnud ka kõrgem maksuaste, näiteks 24%. Eelarve tulude suhtes oleks see olnud neutraalne, aga administratiivselt oleks olnud see ilmselt lihtsam ja inimestele parem selgitada.

 

Seega praegu on meil süsteem liiga keeruliseks aetud?

Jah, seda võib tegelikult maksumaksjate käest küsida, et kas see on keeruline või tundub see nende jaoks õiglane. Võib-olla kui inimesed sellist süsteemi soovivad, siis muidugi.

Aga jah, mul ei ole astmelise tulumaksuga nii, et mõtlen: „Appi, võtame laua pealt maha, ei saa kaaluda seda!“

Kuidas on varamaksuga – kas Eestis on liiga odav olla rikas?

ee…. Jaa. (naerab)

No see vastus on nüüd küll sots mis sots.

(naerab) Jaa, sain diagnoosi. Ega neid asju, mida me üldse maksustada saama, on see siis tööjõud või vara, ettevõtte kasum või tarbimine… neid asju ei ole ju lõpmatuseni. Ongi kokkuleppe küsimus, mida me maksustame. Me peame vaatama mõjusid. Näiteks kui maksustame tarbimist, siis kes sellest suurema osa maksab? Kas miinimumpalka või palju kõrgemat palka teeniv inimene? Maksumuudatuste tegemisel tuleb analüüsida, kellele avaldab muutus suurimat mõju.

Sotsid on kuulsad selle poolest, et arvatakse, et neile meeldib pigem inimeste otsustesse sekkuda. Mis te arvate, kui palju peaks riik sekkuma inimeste tervisealastes küsimustes? Kokkuvõttes on igaühe enda otsus, mida paneb endale ostukorvi või suhu. Kui aga vaatame näiteks teadusuuringuid ja analüüse, mis on need tegurid, mis inimeste otsuste tegemist mõjutavad, siis selgub, et otsuseid tehakse sõltuvalt sellest, millised valikuid üldse on.

Käitumise muutmiseks on tegelikult vaja ka toetavat keskkonda. Näiteks seda, kas sul on spordihoone lähedal või ei, kas igas poes on ukse juures puu ja juurviljad – see kõik mõjutab otsuste tegemist, kuna see lihtsustab inimeste valikute tegemist.

Öeldakse, et tuleb tõsta inimeste teadlikkust tervislikust eluviisist. Kuid lisaks teadlikkusele on vaja veel midagi, mis paneb otsust tegema või oma tervise jaoks mõistlikult käituma.

Inimestele tundub väga piiravana, kui riik ütleb, kuidas peaksid asjad olema. Mina isiklikult seda ei taju. Minu pärast võivad olla mul ees ainult tervislikud valikud, järelikult isegi kui ma muidu võib-olla eelistaks midagi muud, pean ma oma valiku tegema just tervislike asjade hulgast.

Mina ei näe seda piirangut. Aga, aga muidugi ma saan aru, et nii see on. Saan ka aru, et inimeste maitsed ja eelistused on erinevad. Ka see on erinev, kuidas inimesed mingeid otsuseid teevad ja me peame sellega arvestama. Võib-olla suudame ühiskonnas jõuda kokkuleppele, et teeme selliseid valikuid siis ainult kohtades, mida rahastatakse riigi raha eest, näiteks koolides ja hooldekodudes.

Sotsiaalministeeriumis oodatakse rahvatervise seaduse eelnõu vastu võtmist, mis puudutab omajagu just selliste valikute ära tegemist inimeste eest. Kuuldavasti on see eelnõu oodanud ministeeriumis väga pikka aega, et minister sellele alla kirjutaks, aga Ossinovski ei soovinud seda teha, kuna seal on palju selliseid otsuseid, mis võiksid sotside populaarsusele kehvasti mõjuda. Mis te arvate, kas on tegu keelupaketiga?

Minu meelest ei ole. Esiteks on praegu kehtiv rahvatervise seadus aastast 1995 ja see on juba terminite mõttes vananenud. See pole teiste seadustega enam kooskõlas. Selle uuendamine on juba tehnilises mõttes niikuinii vajalik. Rahvatervise seaduse uuendus teeks näiteks selgemaks, milliste tegevustega saavad kohalikud omavalitsused tervislikumat keskkonda luua, kuidas teha ühtlasemaks hoolekandeteenused…

Rahvatervise seadus ei ole kindlasti keelamise seadus, vaid meie igapäevase keskkonna tervislikumaks ja paremaks muutmise seadus.

Intervjueeris Eliisa Matsalu 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.