Valga arst: kas lõplik hääbumine?

Valga haigla naistearst Ena Volmer avaldab arvamust sünnitusosakonna sulgemise kohta.
Valga haigla naistearst Ena Volmer avaldab arvamust sünnitusosakonna sulgemise...

Valga haigla naistearst Ena Volmer avaldab arstide arvamuse sünnitusosakonna kadumise kohta.

Meil on tekkinud arvamus, et Valga haigla juhatus ei ole andnud adekvaatset infot sünnitusosakonna toimimisest või ei ole sellest õigesti aru saadud. Nõukogu liikmed ise aga ei ole osakonna vastu huvi tundnud ega renoveeritud osakonda ka kordagi külastanud. Osakond on aga nüüdisaegne, korraliku nõuetele vastava aparatuuri, suurte sünnitustubade ja hubaste perepalatitega, võimalik on kasutada ka suurt sünnitusvanni.

Kas asi on ainult kasumi tagaajamises? Rasedad naised ja sünnitajad ei saa aga olla kasumi eesmärk.

Sünnitusosakonna ümber puhkenud saaga on teinud Valga kogukonna kartlikuks ja ärevaks. Artiklid meedias on vastandlikud, info tihti moonutatud ega kajasta tegelikkust.

Valga sünnitus-günekoloogiaosakonnas ja ambulatoorses vastuvõtus on siiani tööl olnud kolm täiskohaga naistearsti. Neist ühe haigestumise ja pensionilemineku tõttu on jäänud tööle kaks täiskohaga naistearsti ja neli roteerujat, kes teevad nii valveid kui ka töötavad ambulatoorselt. Kohapealseid lastearste on kolm. Nad töötavad osalise tööajaga ja on ka kodustes valvetes.

Kandev tööjõud osakonnas ei saa kunagi olla üks inimene. Osakond saab eksisteerida ainult kollektiivse töö ja professionaalse meeskonnaga. Olulised on ka aparatuur, labor, verepank. Valga haigla sünnitusosakonnas on täidetud kõik riiklikul tasemel esitatud nõuded.

Nõukogu on toodud välja rida põhjusi, miks peaks Valga haigla sünnitusosakonna sulgema, kuid ükski nendest otsitud põhjustest ei saa olla osakonna sulgemise motiiv.

Vald ja volikogu on pidevalt seisnud sünnitusosakonna eest. Haigla nõukogu arvamuste pooleks jagunemisel jääb aga otsustav hääl nõukogu esimehele, kes on suurhaigla esindaja. Tal puudub meditsiiniline taust, hoomamaks regionaalselt meditsiini tähtsust erinevates piirkondades. Sellises olukorras ei ole vald ega volikogu võimelised kogukonda kaitsma. Sisuliselt puudub kohalikel sõnaõigus, kõik on eelnevalt juba otsustatud.

Esmalt heideti ette sünnituste väikest arvu ja sellest tulenevat naistearstide pädevuse kadu. Kindlasti ei vasta see etteheide tõele. Heade tulemuste saavutamiseks sünnitusabis on olulised naistearstide aastapikkused kogemused, töömaht ja stressitaluvus. Sünnituste suur arv on vajalik, et nende hind tuleks odavam ja et suurhaiglas – näiteks ülikooli kliinikumis – saaks õpetada residente ja ämmaemandaid.

Edasi on toodud osakonna sulgemise põhjuseks maikuu töögraafik. Ükskõik, millises haiglas haigestub naistearst, on raske leida talle koheselt asendust. Ka suurhaiglates, kus on naistearste palju. Palusime abi ülikooli kliinikumilt kui võrgustuvalt haiglalt, kuid seda ei saanud. Kuigi võrgustumine peaks tähendama, et emahaigla aitab vajadusel personaliga tütarhaiglat.

Ka Valga haigla juhatus ei ole olnud aktiivne uue personali otsimisel ega vana hoidmisel. Ometi on olnud naistearste, kes avaldanud soovi Valga haigla sünnitusosakonda tööle tulla.

Vanemaealise ja suurte töökogemustega arsti haigestumine Valga haiglas tõi tõesti maikuus kaasa katmata valved ja nendel päevadel viib kiirabi sünnitaja otse ülikooli kliinikumi. Rasedad patsiendid pöörduvad oma probleemidega igapäevaselt ambulatoorses vastuvõtus töötava naistearsti poole või otse osakonda, kus on 24tunnises valves kogemustega ämmaemand.

Nüüd põhjendatakse sünnitusosakonna sulgemise vajadust naistearstide enam 24tunniste tööpäevadega. Nii Valga haiglas kui ka kõikides teistes Eesti haiglates – sealhulgas ülikooli kliinikumis – töötavad naistearstid teevad tihti enam kui 24tunniseid tööpäevi. Ka teistel erialadel on üle 24 tunni pikkused tööpäevad tavalised, kuna valvele järgneb 8tunnine tavaline tööpäev.

Haigestunud kolleegi asendades on kõikides haiglates ette tulnud ka pikemaid tööpäevi. Kas see on seaduserikkumine või Eesti meditsiini paratamatus arstide vähesuse tõttu?

Valvegraafikud Valga haiglas on alati kinnitud haigla juhatuse poolt. Naistearstid töötavad kindla graafiku alusel. Aprillini ei ole olnud vajadust graafikuid muuta.

Ka turvalisuse kadu on osakonnale ette heidetud. Turvalisuse tagab raseda naise ja sünnitaja kohene abi Valga haigla sünnitusosakonnas, kus töötab pädev ja professionaalne kollektiiv, mitte tema transport kiirabiga, kus puudub turvalisus nii emale kui ka sündivale lapsele.

Kiirabiautodes sünnituse vastuvõtmise võimalused on piiratud. Sünnitaja transport kiirabiga halvendab haiglaeelse erakorralise meditsiinilise abi andmist eluohtlikus seisundis patsientidele, milleks kiirabi tegelikult ellu kutsutud on.

Tekib küsimus, kas turvalisus on alati tagatud suurhaiglas, kus palju sünnitajaid ja vähe personali. Kogenud naistearst ei jõua ülekoormuse tõttu kõikide sünnitajateni ja nendega tegelevad residendid ning ämmaemandad.

Teated sünnitus-günekoloogia osakonna sulgemisest on töömeeleolu osakonnas häiritud ja osa personalist lahkub seetõttu töölt. Haigekassa rahaline leping väheneb ja seetõttu ei ole osakonnas võimalik täies mahus tagada günekoloogilise päevakirurgia, raseduspatoloogia ja ambulatoorse ravi teenust.

Arusaamatuks jääb, mis on osakonna sulgemise tegelik põhjus. Toimub pidev hämamine selle ümber. Miks ei ole aktiivselt otsitud lahendusi? Kas tõesti on Valga haigla sünnitusosakonna sulgemisest saadud rahad nii kasulikud haigla teistele osakondadele ja hädavajalikud ülikooli kliinikumile? Kas selleks peab poriga üle kallama kogu sünnitusosakonna personali?

Siiani oleme lõhkise küna ees: teadmata täpselt, mis saab edasi. Küsimused, mida kogukond kliinikumile on esitanud, on jäänud sisuliste vastusteta. Puuduvad ka vastused haigekassalt.

Haigla nõukogu kliinikumipoolsed esindajad ei võtnud otsuse tegemisel arvesse ka Riigikogu sotsiaalkomisjoni ettepanekuid.

Samas otsustasid kõik tänavu 25. mail peetud Valga vallavolikogu istungil kohalolnud 23 volikogu liiget, vaatamata poliitilisele kuuluvusele, toetada sünnitusabiteenuse jätkamist Valga haiglas. Liikmed toetavad ja peavad kogukonnale eluliselt oluliseks Valga haiglas kui üldhaiglas osutavate teenuste jätkustuulikku ja kvaliteetset osutamist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.