Korruptsiooniuuringud: Olukord on ajaga halvenenud

Eurobaromeeter uuris 2013. ja 2017. aastal korruptsiooni tervishoius ja võrdluses rõõmustamiseks suurt põhjust ei olnud.
Eurobaromeeter uuris 2013. ja 2017. aastal korruptsiooni tervishoius ja...

Eurobaromeeter uuris 2013. ja 2017. aastal korruptsiooni tervishoius ja võrdluses rõõmustamiseks suurt põhjust ei olnud.

Aastal 2013 leidis 30% Eesti elanikest, et tervishoiusüsteemis on altkäemaksu andmine/võtmine ja võimu kuritarvitamine levinud. Euroopa keskmine oli 33%.

Vastanutest 3% leidis, et on pidanud tegema väärtusliku kingituse või annetuse (arsti juures või haiglas oli 12 viimase kuu jooksul käinud 73% vastanutest). Euroopa keskmine 5%.

Viimase 12 kuu jooksul oli 1% tervishoiusüsteemiga kontaktis olnud inimestelt (56% vastanutest) oodatud või küsitud altkäemaksu (Euroopa keskmine 2%).

Aastal 2017 leidis 25%vastanutest, et tervishoiusüsteemis on altkäemaksu andmine/võtmine ja võimu kuritarvitamine levinud. Euroopa keskmine oli 31%. See tulemus on igati positiivne nii Eesti kui ka Euroopa seisukohalt.

3% vastanutest leidis, et on pidanud tegema väärtusliku kingituse või annetuse (arsti juures või haiglas oli 12 viimase kuu jooksul käinud 79% vastanutest). Euroopa keskmine oli 4%.

Viimase 12 kuu jooksul oli 2% tervishoiusüsteemiga kontaktis olnud inimestelt (64% vastanutest) oodatud või küsitud altkäemaksu (Euroopa keskmine 3%).

"Kahe viimase näitaja osas pole Eesti olukord seega paranenud ja altkäemaksu küsimise või eeldamise osas on seis 2013. aastaga võrreldes isegi halvenenud," kommenteeris  MTÜ Korruptsioonivaba Eesti arengukoordinaator Carina Paju. "Sellegi poolest on Eesti Euroopa keskmisest antud valdkonnas parem," lisas ta. 

Eesti-sisesed viimatised uuringud

Viimane suurem tervishoiu korruptsiooniuuring viidi läbi 2011. aastal justiitsministeeriumi ja Tartu Ülikooli poolt. Uuringu käigus kaardistati üheksa tüüpilisemat Eesti tervishoiusektori riski ning detailselt keskenduti neljale valdkonnale. Selle tulemused leiab SIIT.

Muu hulgas toodi tolle aasta uuringus välja, et "mitteametlikud tasud ei ole Eestis väga levinud – patsientide küsitluse tulemuste kohaselt on viimase paari aasta jooksul vastuvõtule või ravile saamiseks maksnud mitteametlikult raha 2% ja kingituse teinud 5% patsientidest, seevastu tutvusi on kasutanud iga seitsmes küsitletu".

Justiitsministeerium viis 2016. aastal läbi uuringu, mille käigus käsitleti ka tervishoiukorruptsiooni. Siin osutatakse, et altkäemaksu, vastuteeneid ja kingitusi eeldatakse elanike sõnul enim arstiga suheldes, kus kokkupuude meelehea küsimisega on jäänud enam-vähem samale tasemele kui 2010. aastal: vastavalt 8% ja 9%. Kolme sihtrühma uuring on kättesaadav SIIN. 

Meditsiini- ja tervishoiusektor oli kaasatud Ernst&Youngi pettuseriskide 2017. a uuringusse, mis asub SIIN.

Pikemalt sel teemal 29. mai paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.