Madise: apteekide otsuse peavad langetama poliitikud

Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et apteegireformi probleemid peab lahendama riigikogu.
Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et apteegireformi probleemid peab lahendama...

Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et apteegireformiga seotud probleemid peab lahendama riigikogu ehk poliitikud.

Õiguskantsler Ülle Madise ei soovi skeemitamisi apteekide omandi küsimuses kommenteerida, leides, et küsimuse üle peavad otsuse langetama poliitikud ehk riigikogu. Oma seisukohtades jääb ta varem välja öeldu juurde, kirjutas ERR.

Õiguskantsler kirjutas tänavu märtsikuus vastuseks ravimite hulgimüügifirma Tamro päringule apteegireformi põhiseaduspärasuse kohta, et kõik on seaduspärane, märkides siiski, et vajadusel peab riik tegema järelevalvet.

"Ettevõtjatel on õigus kõiki õiguspäraseid võtteid kasutades suurendada oma mõju ja kasumit. Paraku on võimalik ka reeglite kuritarvitamine. Riigil tuleb valmis olla seaduste täitmise järelevalveks, et kaitsta mh ka ausaid turuosalisi," leidis Madise.

Kuna Euroopa Komisjon otsustas, et ei algata apteekide omandipiirangute kehtestamise tõttu Eesti vastu rikkumismenetlust, ei algatanud nendele argumentidele tuginedes järelevalvet ka õiguskantsler.

"Praegu tuleb kindlustada, et hulgimüüjad ei saaks ka variisikute kaudu apteeke omandada ega sõlmida proviisoritega lepinguid, mis sisuliselt säilitavad senise olukorra, mil proviisor sõltub hulgimüüjast. Näiteks sõlmides proviisoriga frantsiisilepingu kaubamärgi kasutamiseks tingimustel, mis piiravad proviisori sõltumatust. Samuti on oluline, et ettevõtlusega alustav proviisor ei oleks sunnitud tegema varjatud tehinguid hulgimüüja või sellega seotud isikuga, et saada ressursse apteegi avamiseks või apteegi omandamiseks seniselt omanikult," juhtis Madise siiski tähelepanu ohule, mis ongi nüüdseks tankistapteekrite abiga realiseerunud.

Õiguskantsler pidas selliste olukordade ennetamiseks vajalikuks, et riik teeks ettevalmistusi. "Konkurentsiameti järelevalvemeetmete piisavuse hindamine on seejuures sama oluline kui nende järelevalvemeetmete tõhus rakendamine," rõhutas Madise.

"Praeguse apteegireformi eesmärke on võimalik ilmselt saavutada mitmel moel ning seadusandja võib põhiseaduse raamides otsida ja rakendada erinevaid meetmeid. Eri aspektid kokku võiksid pidurdada ravimite hinnatõusu ning laiendada valikut. Samas on tegemist prognoosotsusega, mille mõju ei ole võimalik kindlalt ennustada," tõdes Madise.

Seatud piirangute eesmärki silmas pidades ei saa aga kehtestatud regulatsiooni hinnata õiguskantsleri meelest meelevaldseks ega põhiseadusvastaseks, kuna valitud abinõusid kasutades on põhimõtteliselt võimalik seadusandja soovitud tulemusteni jõuda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.