Proviisoriõppe vastuvõtt on üle kümne aasta olnud sama

Professor Anti Kalda.
Professor Anti Kalda.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna õppeprodekaan ja farmakoloogia professor Anti Kalda ütleb, et proviisorite koolitamise mahtu tuleks uuesti hinnata peale apteegivõrgu korrastumist.

Sotsiaalministeeriumi soov on tõsta Tartu Ülikoolis proviisoriõppe vastuvõtu mahtu seniselt 36-lt 40-le. Kui haridusministeerium taotluse heaks kiidab, tuleb muutus 2019. aasta sügisest.

Kas Teie hinnangul on need 40 õppekohta piisav proviisoriõppes, just tuleviku perspektiivis ja arvestades muudatusi, mis apteegimaastiku lähiaastatel ees ootavad?

Tartu Ülikooli (TÜ) proviisori õppekava on viimastel aastatel oluliselt muudetud ja kohandatud vastavalt tervishoius toimuvatele muutustele. Näiteks on uue õppeainena lisandunud kliiniline farmaatsia, muudetud on ainete mahte ja järjestust – seda selleks, et proviisori õppekava oleks rohkem meditsiini ja ravimipreparaatide keskne.

Praegune vastuvõtuarv tagaks piisava arvu proviisoreid, aga seda juhul kui kõik vastu võetud üliõpilased lõpetaksid. Viimastel aastatel on suurenenud õpinguid katkestavate üliõpilaste arv.

Suurenenud on tudengite võimalused suunduda välismaa kõrgkoolidesse kui ka proviisori erialale õppima tulnud üliõpilaste üleminek teistele, eriti just arsti- ja hambaarstiteaduse, õppekavadele ülikooli sees. Seetõttu toetan proviisorite vastuvõtu arvu suurendamist 40 üliõpilaseni, et tagada lähiaastail vajaminevate proviisorite väljaõpe.

Miks üldse on selle ala tudengite arvu kasv praegu vajalik?

Praegune proviisorite vastuvõtu arv on kujunenud tööturu vajadusi ja TÜ võimalusi arvesse võttes. Apteegireform ja sellest tingitud suurem proviisorite vajadus on aktuaalne eelkõige lähiaastatel.

Samas õpinguid alustavad proviisorid jõuavad tööturule alles 5–6 aasta möödudes ja seega kiireid lahendusvõimalusi hetkel napib. Minu arvates tuleks proviisorite koolituse vajaduse suurust uuesti hinnata siis, kui apteekide võrk on korrastunud ja on lõppenud apteegikettide ekspansioon linnades.

Mis ajast see nimetatud 36 õppekohta kehtinud on muutmata kujul?

Proviisori õppekavale vastuvõetud tudengite arv on olnud sama juba üle kümne aasta. Õppekohtade arvu on määranud riiklik koolitustellimus, TÜ õppetegevuse rahastus ja farmaatsia instituudi ressursid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.