Juhtkiri: JOKK-skeem teraapiaturul

Skeem, kuidas teraapiafondi rahade kasutamisel endale meelepärast visiiditasu küsida, on geniaalselt lihtne.
Skeem, kuidas teraapiafondi rahade kasutamisel endale meelepärast visiiditasu...

Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. See mõttetera kehtib ka perearstide teraapiafondi kasutamise puhul.

Kuigi haigekassa on sättinud reeglid nii, et kui teenuse eest makstakse avaliku rahaga, saab visiiditasu olla maksimaalselt viis eurot ja esmatasandil ei tohi küsida sedagi, siis nutikamad on leidnud seaduseaugu, mille puhul võib patsiendilt küsida omaosalusena teoreetiliselt isegi suurema summa kui kulub teenusele endale. Hinna paneb paika turg.

Just selliseks on kujunenud olukord teraapiaturul. Nii saavad 2015. aastal perearstide käsutada antud teraapiafondi kaudu haigekassa lepinguta kliinilise psühholoogia, logopeedi ja teraapia teenust pakkuvad kliinikud küsida omaosaluseks nii suure summa kui ise õigeks peavad ja haigekassa ei saa midagi teha, sest olukord on juriidiliselt korrektne ehk JOKK, kuna neil omavaheline leping puudub.

Meditsiiniuudised leiab, et selline olukord ei ole teiste teenusepakkujate ja patsientide suhtes õiglane, kuna sisuliselt on tegemist esmatasandi teenusega, mille eest makstakse avaliku rahaga. Eriti markantseks muutub aga olukord siis, kui samades ruumides tegutseb kaks kliinikut, millest ühel on leping haigekassaga ja teisel pole ning mõlema kliiniku ühine juhatuse liige väidab esimese ropsuga, et kas ja kumma kliinikuga on perearstidel leping, on ärisaladus.

Sisuliselt oleks siis tegemist nagu mutiauguga, kuhu haigekassa raha ühel hetkel ära kaob ja mõnest teisest august jälle koos hinnasildiga välja vupsab. Tõsi, ka meditsiin on äri ja selle osaliste vahelised lepingud on ärisaladus ja peavadki olema konfidentsiaalsusklausliga kaitstud. Kuid kui tegemist on avaliku rahaga, siis ütleb ka avaliku teabe seadus, et avaliku raha kasutamisel on konfidentsiaalsusel piirid ja peab olema teada, kuidas see liigub. Õnneks on mõistnud seda lõpuks ka kliinikujuht.

Skeem iseenesest on aga geniaalselt lihtne ja täiesti turvaline. Õnneks kestab selline kaos ilmselt siiski vaid selle aasta lõpuni, kuna järgmisest aastast on lubanud haigekassa teraapiakliinikutega suhtlemise enda peale võtta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.