Infarktiregistri tegevus on ohus

Südame-veresoonkonna haigused on Eestis jätkuvalt peamiseks surmapõhjuseks.
Südame-veresoonkonna haigused on Eestis jätkuvalt peamiseks surmapõhjuseks.

Müokardiinfarktiregistri (MIR) teadusnõukogu esimees Tiia Ainla ja Eesti Kardioloogide Seltsi president Priit Kampus pöördusid sotsiaalministeeriumi poole murega müokardiinfarktiregistri toimimise pärast.

Südame-veresoonkonna haigused on Eestis jätkuvalt peamiseks surmapõhjuseks. Müokardiinfarkt on südame isheemiatõve raskeim väljendusvorm, mille suremus püsib Eestis OECD riikide keskmisest oluliselt kõrgem.

Meil on heameel, et Eesti Vabariigi „Rahvatervise seaduse“ §144 alusel 2012 a loodi Eestis riiklik müokardiinfarktiregister (MIR), mille vastutavaks töötlejaks on Sotsiaalministeerium ja volitatud töötlejaks on SA Tartu Ülikooli Kliinikum. MIR on aidanud kaasa müokardiinfarkti diagnostika ja  ravikvaliteedi parandamisele ning tänu sellele nende haigete suremuse vähendamisele. Lisaks loodame, et tänu MIRle suudab riik tagada kõigile Eesti patsientidele võrdsed ravivõimalused, mille eelduseks on olnud igapäevaste kliiniliste andmete analüüs erinevates haiglates leidmaks kitsaskohti, mida on võimalik parandada.

Kahjuks oleme tänaseks jõudnud seisu, kus registri igapäevane toimimine ja areng on suures ohus. Järjest suureneb MIRi kogutud andmete maht, erinevate päringute arv ja vastutava töötleja poolt registrile pandud kohustuste hulk. Tulenevalt üha suurenevast kohustuste hulgast leiame, et riik peab registrit ravikvaliteedi tagamiseks ja arendamiseks oluliseks. Ometi püsib MIR tegevuseks ja arenduseks volitatud töötlejale määratud eraldis riigieelarvest siiani 2012. aasta tasemel (70 800 EURi). Veel enam – 2017.a. volitatud töötlejale suure hilinemisega (01.11.2017) kantud eraldisest nõutakse suurt osa arendustöödeks vajalikku summat tagasi. Mööname, et raha saabumine kontole novembrikuus ei võimalda planeerida ega teostada arendustöid eelarveaasta lõpuks.

Juba 2015 a on MIR teadusnõukogu (moodustati vastutava töötleja nõustamiseks Sotsiaalministri käskkirjaga nr. 175 26.11.2012) teinud ettepaneku MIR andmete koosseisu kaasajastamiseks. Seni pole seda rahastuse puudumise tõttu tehtud, loodame, et see saab teoks 2018. aastal. Kaasajastamata andmekoosseis takistab tänaseks registri igapäevast tööd ning seab nii ohtu registrile seatud eesmärkide täitmise. Digitaalse registri töö ajakohastamine ja tõhustamine ei ole võimalik kui IT arendustöödeks rahastus puudub.

Lisaks on MIRil viimasel aastal suureks probleemiks sotsiaalministeeriumi poolse kontaktisiku puudumine, kes oleks MIR tegemistega kursis, sooviks tegevust arendada ning taotleks õigeaegselt piisavaid eelarvelisi eraldisi vastavuses MIR eesmärkidega. 

Kokkuvõtteks, tundes suurt muret registri edasise funktsioneerimise pärast, soovime esimesel võimalusel kohtuda tervise-ja tööministri ja sotsiaalministeeriumi esindajatega, et tagada MIR edasiseks igapäevaseks tööks ja arenguks vajalikud elementaarsed tingimused.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.