Ka lastel võib olla uneapnoed

Unearst Heisl Vaher
Unearst Heisl Vaher

Ravimata lapseea uneapnoel on mitmeid tõsiseid tagajärgi, mida on hilisemas elus on raske korrigeerida, rääkis nina-kõrva-kurguarst Heisl Vaher konverentsil Kliinik 2018.

Uneapnoe on hingamistee osaline või täielik sulgus une ajal, millega kaasnevad nii öised kui ka päevased nähud. Uneaegset hingamishäiret diagnoositakse lapseeas polüsomnograafiliselt, see eeldab ühte ööd vastavas unelaboris. Jälgitakse järgnevad kehalisi näitajaid: unefaaside esinemine (pindmise, sügava ja REM une osakaal; tähelepanu eeldavate muutuste esinemine ajulainetes), lihastoonus, hingamine nina kaudu ja suu kaudu, hingamispauside olemasolu, südametöö, jäseme liigutused, hapniku sisaldus, kehaasend magades, hammastekrigistamise esinemine. Lapseea uneapnoe diagnoosimisel ja ravis on oluline meeskonnatöö: unearst, ortodont, logopeed- füsioterapeut.

Millal võiks tekkida kahtlus?
Kahtlus uneapnoele võiks tekkida siis, kui lapse hingamine on öösel häiritud. "Seejuures ei ole nii oluline, mis häält laps teeb, kas norskab või hingab lihtsalt häälekalt, sest hingamine une ajal peab olema hääletu. Vanemad ei tohiks lapse uneaegset hingamist üldse kuulda," selgitas Vaher. Ta lisas, et oleks hea, kui lapsevanemal on vastuvõtule tulles kaasas salvestis magavast lapsest. Nii on ka arstil olukorda kergem hinnata.

Kui on kahtlus uneapnoele, on oluline esitada küsimusi ka lapse päevase käitumise kohta. Lastel, kelle hingamine on häiritud öösiti, võib esineda mälu- ja tähelepanuhäireid, käitumismustris võib olla hüperaktiivsust, nad võivad olla lastekollektiivis kiusakad lapsed, nende sotsiaalsed oskused piiratud. 

Lapse nägu ja suud tuleb põhjalikult uurida

Vastuvõtule tulnud lapse suus, ninas ja ninaneelus vajavad arsti tähelepanu suured suulae mandlid, suurenenud adenoidid ninaneelus, kinnine keelekida, kõvasuulae kuju ja läbimõõt, pikenenud pehmesuulagi, keel, mis justkui ei mahu suhu (keeletoonus on madalam kui peaks ning suuõõne maht on väiksem), väike, tahapoole asetusega alalõug, keelesurve vastu hambaid vale neelamismustri korral. Vaher selgitas: "Nende laste puhul sageli tundub, justkui keel ei mahuks suhu ära, keel on sageli surutud hammaste vahele. Kui alalõug on tahapoole või jätab väikse mulje, nõuab see eraldi tähelepanu. Keel, mis surub vastu hambaid, kui laps neelatab, on nüanss, mis vajab hindamist. Nendel lastel on spetsiifiline kehahoid: võib märgata hüperlordoosi, vale vaagna kallet, tallavõlvi vale asendit."
Suurenenud suulae mandlite kohta võib küsida, kui suured peavad need olema, et vajaksid lõikamist.

Vaheri sõnul sõltub see kaebustest. Liiga suured suulae mandlid esinevad tihti koos suurenenud adenoididega. Lapsel võivad olla raskused neelamisel ja söömisel, muutunud toidueelistused, karioossed muutused hammaskonnas. Suurenenud adenoid ei ainult eelkooliealise või esimestes klassides käiva lapse probleem, seda võib esineda ka noorukitel, lisas ta.
Hingamishäiretega tegelevatele arstidele on keele asend ja selle funktsioonihäired muutunud viimastel aastatel oluliseks teemaks. Varem sellele nii palju ei mõeldud, tõdes Vaher. Kinnine keelekida koos kõrge ja kitsa kõvasuulaega soodustab pehme suulae pikenemist. Pikenenud pehme suulagi on aldis vajuma une ajal vastu neelu tagaseina.

Lapse näokuju võib moonduda
Uneapnoega lapsed kipuvad hingama läbi suu. Neil on kergem hingata, kui lõug on allpool ja lihastoonus madalam. Nii tekib ka vale vaagna asend ja lõpuks vale taldade asend. Samuti võib tekkida lõua-kaela nurga lamenemine, mis tähendab seda, et pea asend on pikka aega olnud vale. "Kui laps on jõudnud hilisteismelise ikka, on ta luuliselt juba ära kasvanud ja jäävad vaid invasiivsed sekkumise võimalused. Teatud mehhanismidega saab luulist karkassi mõjutada, aga noorele täiskasvanule tuleb see suhteliselt suure trauma hinnaga. Kui oleksime probleeme märgatud varem, oleks sekkumine kergem," tõdes Vaher.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.