Pressiteade

Uued arusaamad KOKi käsitluses toetavad LAMA ja LABA kombinatsioonravi

Boehringer Ingelheimi logo.
Boehringer Ingelheimi logo.

Viin, 24. mai 2018. Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on üleilmne kasvava tähtsusega terviseprobleem ning WHO ennustuse kohaselt saab sellest haigusest 2030. aastaks kolmas peamine surma põhjus kogu maailmas (1).

Viinis toimus 24.–25. mail Kesk- ja Ida-Euroopa kopsuhaiguste ekspertide foorum, kus arutati uusi arusaamu KOKi ravis ja nende tähendust haiguse käsitluses.

Foorumi korraldas firma Boehringer Ingelheim, kes on olnud pikaaegne liider kopsuhaiguste ravi edendamisel. 

Dr Sarah Jarvis Ühendkuningriigist märkis oma ettekandes, et KOKi mõõdukad ja rasked ägenemised võivad olla tõsise kahjustava mõjuga, mis võib kaasa tuua haigete heaolu vähenemise, kopsufunktsiooni püsiva kao, kohese arstiabi (sh hospitaliseerimise) vajaduse või isegi surma. Seetõttu on püüdlused ägenemisi vältida eriti olulised.

Nii KOKi haigusnähtude kui ka tulevaste ägenemiste riski vähendamine on KOKi ravis kaks võtmetähtsusega eesmärki, sest haiguse prognoos on KOKi ägenemisest tingitud hospitaliseerimise järel vilets: 50% haigetest sureb järgmise 5 aasta jooksul (2). KOKi üleilmse initsiatiivi (GOLD) 2018. aasta soovituste kohaselt on LAMA ja LABA (nt tiotroopiumi ja olodaterooli) kombinatsioonravil keskne roll KOKi käsitlemisel ning ravi peaeesmärkide saavutamisel (2).

Firma Boehringer Ingelheim algatas TOviTO® III faasi kliiniliste uuringute suuremahulise programmi, millesse oli kaasatud üle 16 000 uuritava. Eesmärk oli uurida tiotroopiumi ja olodaterooli efektiivsust ja ohutust KOKi puhul (3–12). TOviTO® programmi lõpetas kliiniline uuring DYNAGITO®, mille peaeesmärk oli selgitada, kas LAMA ja LABA (tiotroopiumi ja olodaterooli) kombinatsioonravi on võrreldes standardravina kasutatud tiotroopiumist efektiivsem KOKi mõõduka ja raske kuluga ägenemiste ärahoidmisel. Hiljuti lõppenud uuringu tulemuste kohaselt vähendas Spiolto® Respimat® (tiotroopium (5 ?g) + olodaterool (5 ?g)) rohkem kui Spiriva® Respimat® (tiotroopium) KOKi mõõdukate ja raskete ägenemiste esinemise määra (2). Uuringuga ei tuvastatud uusi ravimite kõrvaltoimeid ega ohutusprobleeme ning tiotroopiumi ja olodaterooli kombinatsioonravi ohutusprofiil on sarnane üksnes tiotroopiumi kasutamisega (3).

Kaasprofessor Arschang Valipour märkis DYNAGITO® tulemusi kommenteerides: „Teame, et tiotroopium on maailmas enim ordineeritud ravim KOKi ravis. Siiski kinnitavad TOviTO® uuringute programmi tulemused ekspertide tõenduspõhiseid soovitusi, et bronhe laiendaval kombinatsioonravil LAMA ja LABAga on keskne koht KOKi-haigete käsitluses ning tiotroopiumi ja olodaterooli kooskasutamine parandab kopsufunktsiooni rohkem kui üksnes tiotroopiumi kasutamine kohe alates haiguse algfaasist. Samuti vähendab kombinatsioonravi haigusnähte ja pakub paremat elukvaliteeti.“

„DYNAGITO® uuringu tulemused täiendavad oluliselt meie teadmisi KOKi-haigete ravi mõjude kohta. Nende tulemuste alusel saab võrdluses standardraviks oleva tiotroopiumi kasutamisega vähendada enam haiguse mõõdukate ja raskete ägenemiste esinemist, kui ravida haigeid tiotroopiumi ja olodaterooliga. Samas peetakse ravi üksnes tiotroopiumiga tugevaks võrdlusaluseks, sest see on tegelikus ravipraktikas vähendanud püsivalt haiguse ägenemiste riski. Samuti on oluline märkida, et uuringu tulemused toetavad KOKi üleilmse initsiatiivi GOLD soovitusi LAMA ja LABA keskse rolli kohta KOKi-haigete ravis,“ selgitas Valipour.

Professor Valipour märkis lõpetuseks, et ta peab DYNAGITO® uuringu tulemusi viimaseks verstapostiks 5 aastat kestnud rännakul, millega selgitati, et KOKi ravis on parem kaks bronhodilataatorit kui üks. Nüüdseks on LAMA ja LABA samaaegse kasutamise kohta olemas suurel hulgal veenvat tõendusmaterjali, mille kohaselt võib stabiilse KOKiga patsiente ravida topeltbronhodilatatsiooniga.

Kirjandus
1. WHO. Chronic respiratory diseases. Burden of COPD. Available from: http://www.who.int/respiratory/copd/burden/en/index.html [last accessed January 2018].
2. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease. Global Strategy for the Diagnosis, Management, and Prevention of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. 2018 Report. Available at: http://goldcopd.org/wp-content/uploads/2017/11/GOLD-2018-v6.0 FINALrevised-20-Nov_WMS.pdf [last accessed January 2018].
3. Calverley P, et al. Lancet Respir Med 2018 Published Online March 28, 2018 http://dx.doi.org/10.1016/S2213-2600(18)30102-4.
4. Buhl R, et al. Tiotropium and olodaterol fixed-dose combination versus mono-components in COPD (GOLD2-4). Eur Respir J 2015;45(4):969–79. 5. Ferguson F, et al. Efficacy of tiotropium+olodaterol in patients with COPD by initial disease severity and treatment intensity: a post hoc analysis. Adv Ther 2015;32(6): 523–6.
6. Singh D, et al. Tiotropium+olodaterol shows clinically meaningful improvements in quality of life. Respir Med 2015;10:1312–9.
7. Singh D, et al. Effects of tiotropium+olodaterol versus tiotropium or placebo by COPD disease severity and previous treatment history in the OTEMTO® studies. Respir Res 2016 Jun 18; 17(1):73.
8. Beeh KM, et al. The 24-h lung-function profile of once-daily tiotropium and olodaterol fixeddose combination in chronic obstructive pulmonary disease. Pulm Pharmacol Ther 2015;32:53–9.
9. O’Donnell DE, et al. Effects of combined tiotropium/olodaterol on inspiratory capacity and exercise endurance in COPD. Eur Respir J 2017;49:1601348.
10. Beeh KM, et al. The lung function profile of once-daily tiotropium and olodaterol via Respimat® is superior to that of twice-daily salmeterol and fluticasone propionate via Accuhaler® (ENERGITO® study). Int J Chron Obstruct Pulmon Dis 2016;11:193–205.
11. Troosters T, et al. Enhancing exercise tolerance and physical activity in COPD with combined pharmacological and non-pharmacological interventions: PHYSACTO randomised, placebocontrolled study design. BMJ Open 2016;6:e010106.
12. Bourbeau J, et al. Behaviour-change intervention in a multicentre, randomised, placebocontrolled COPD study: methodological considerations and implementation. BMJ Open 2016;6:e010109.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.