Südamehaigusi ja ainevahetust uuritakse koos välisriikidega

Andrus Metspalu, Eesti Geenivaramu direktor
Andrus Metspalu, Eesti Geenivaramu direktor

Tartu Ülikool on taotlenud luba Eesti Geenivaramusse kogutud koeproovide säilitamiseks ja uurimiseks Soomes ja Šveitsis, et läbi viia uuringuid, mida Eestis teostada ei saa.

Loa andmist arutatakse tänasel valitsuse istungil.

Soome ettevõttes Nightingale Health Ltd soovib Tartu Ülikool säilitada ja uurida Eesti Geenivaramusse kogutud kuni 152 000 geenidoonori koeproovi teadusuuringuks "Vereplasmade süvauuring metaboliitide profiilide koostamiseks Eesti Geenivaramu kohordis".

Uuritakse südamehaigusi

Teadusuuringu raames uuritakse geenidoonorite vereplasmat tuumamagnetresonantsi meetodil, millega tehakse kindlaks vereplasmas sisalduvad ainevahetussaadused ja nende kontsentratsioon. Uuringu tulemused võimaldavad hinnata südame ja veresoonkonna haiguste riske, teha teadustööd nende haiguste ennetamiseks ning arendada personaalmeditsiini.

Loa andmist koeproovide üleandmiseks peetakse põhjendatuks, sest Eestis tuumamagnetresonantsi meetodi kasutamise võimekus praegu puudub. Varasemalt on Eesti Geenivaramu koostöös sama Soome ettevõttega tuumamagnetresonantsi meetodil 10 000 geenidoonori vereplasmat põhjalikult analüüsinud.

Praegusel ajal on geenivaramus käimas mitu teadusprojekti südame ja veresoonkonna haiguste riski hindamisel. Selleks jääb aga olemasolev valimisuurus 10 000 geenidoonori andmestik ebapiisavaks. Täpsemate mudelite väljatöötamiseks on vaja oluliselt suurema arvu proovide analüüsi tulemusi. Arvestades varasemat edukat koostööd on koeproovide andmine senisele koostööpartnerile põhjendatud.

Ainevahetuse uurimine

Lisaks soovib Tartu Ülikool luba säilitada ja uurida kuni 750 geenidoonori bioloogilist materjali Šveitsi Konföderatsioonis ja Norra Kuningriigis teadusuuringu "Geneetiliste variantide ning ainevahetusproduktide analüüs leidmaks inimese kaalutõusu pärssivaid faktoreid" ("Genomic and Metabolomic study to identify factors implicated in resistance to weight gain") läbiviimiseks.

Teadusuuringu käigus uuritakse alakaalulisi inimesi, kellel ei ole toitumisprobleeme. Selline probleemipüstitus aitab leida geneetilisi variante, mis on seotud kiire ainevahetusega või aitavad muul moel pärssida kaalutõusu. Eestis ei ole võimalik sellises ulatuses uuringut läbi viia, kuna puudub vajalik aparatuur ja taristu.

Vabariigi Valitsus on selle uuringu raames andnud varem kolmel korral Tartu Ülikoolile loa kuni 5000 geenidoonori koeproovide uurimiseks ja säilitamiseks Šveitsi Nestlé terviseteaduste instituudis.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.