Otsusetugi valmib aastaks 2020

Perearstidele mõeldud otsusetugi, mis annab ravijuhenditele ning geeniandmetel põhinevatele juhenditele tuginevaid soovitusi, loodetakse valmis saada 2020. aasta kevadeks.

Eesti Haigekassa, sotsiaalministeerium ning Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) on käesoleval aastal alustanud tervishoiu otsustustoe projekti elluviimist.

Haigekassa otsusetoe projektijuhti Liis Kruusi sõnul on eesmärgiks luua avaliku e-teenusena esimeses etapis esmatasandil, kuid hiljem ka eriarstiabis rakendatav tervishoiu otsustustoe süsteem, mis annab tervishoiutöötajale õigel ajal Eesti ja rahvusvahelistele kliinilistele ravijuhenditele ning geeniandmetel põhinevatele juhenditele toetuvaid soovitusi ja hoiatusi. Esialgu liidetakse süsteemiga geeniandmetel põhinevad soovitused kahes kliinilises valdkonnas – südameveresoonkonna haigused ja rinnavähk. Edaspidi on võimalik otsustustuge vastavalt uuele teadmusele pidevalt uuendada.

Alates käesoleva aasta maikuust on töörühm kaardistanud otsustustoe nõudeid, rääkinud läbi erialaspetsialistidega ning arutanud otsustustoe tehnilist arhitektuuri. „Otsustustoe näol on tegemist erinevaid tervise valdkonna andmekogusid koondava süsteemiga ja haigekassa, sotsiaalministeerium ning TEHIK panustavad ühiselt projekti õnnestumisse,“ selgitas Liis Kruus.

Otsustustoe hankedokumendid on alles väljatöötamisel.

 

Otsusetugi seotakse TISiga

Kruus lisas, et niivõrd olulise uue lahenduse puhul arutati loomulikult pikalt ja põhjalikult, kas see majutada tervise infosüsteemi (TIS) juurde. „Tänaseks on ka nii otsustatud,“ kinnitas ta.

Ministeeriumi möödunud nädalal haigekassale saadetud kirjast selgub, et kõne all oli ka võimalus luua otsusetoe lahendus haigekassa juurde. Kuid ministeerium seda varianti ei toetanud, pidades mõistlikuks lähtuda arenduste planeerimisel olemasolevatest võimalustest ja siduda projekt toimiva TIS-iga.

„On oluline, et uus lahendus kasutaks ära võimalikult suures ulatuses olemasolevaid lahendusi ja looks kasutajasõbraliku keskkonna kõigile selle kasutajatele,“ seisis kirjas. „TIS on riiklik andmekogu, kuhu on kohustatud andmeid edastama kõik tervishoiuteenuse osutajad (TTO-d) alates 2008. a ning millel on olemas ka vajalik sisu ja juba toimiv organisatsioon. Seda seisukohta toetab ka asjaolu, et ravijuhiseid kasutavad kõik TTO-d vaatamata sellele, kas tervishoiuteenust osutatakse Eesti Haigekassa poolt tasu ülevõtmise lepingu raames või väljaspool seda.“

„Seetõttu tuleb võimestada just olemasolevaid lahendusi, mida erinevad osapooled juba täna kasutavad,“ kirjutas ministeerium ning lisas, et TISi kasutus on laiendatav ka haigekassale temal lasuvate eesmärkide täitmiseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.