Eesti ja Läti korraldavad vaktsiinide ühishanke

Juulis kuulutasid Eesti sotsiaalministeerium ja Läti terviseamet välja ühishanke rotaviirusvaktsiini ja heksavalentse vaktsiini ostmiseks. Sarnaseid ühishankeid on korraldatud aastast 2015.

Praegu käimas olev riigihange on korraldatud Eesti Vabariigi Sotsiaalministeeriumi ja Läti Vabariigi Terviseameti (National Health Service of the Republic of Latvia) ühishankena. Juhtiv partner on Eesti sotsiaalministeerium, kes Läti terviseameti delegeerimiskirja alusel esindab hankemenetluses partnereid kuni raamlepingu sõlmimiseni.

"Kvaliteetsete, ohutute ja efektiivsete ravimite järjepidev kättesaadavus on riikliku ravimipoliitika suureks väljakutseks kogu maailmas, sh ka Euroopas ja Eestis," selgitas sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna nõunik Eveli Bauer kolme riigi koostöölepingu sõlmimise tagamaid. Riigid otsivad uusi lahendusi, tagamaks ravimite pidevat kättesaadavust taskukohase hinnaga.

Väikestes riikides, kus ravimituru maht ja patsientide arv on väike, on ka riigi läbirääkimisvõimekus saada soodsamat ravimihinda tunduvalt väiksem. Seetõttu otsitakse võimalusi vabatahtlikuks koostööks riikide vahel, selgitas Bauer.

Ühised hanked aastast 2015

Balti riikide koostööleppe raames on seni korraldatud neli ühishanget.

2015. aasta alguses tehti esimene ühishange BCG vaktsiini (tuberkuloosi nõrgestatud elusvaktsiin) hankimiseks kõigi kolme Balti riigi osalusel - ei olnud edukas, kuna pakkumusi ei esitatud.

2016. aasta teises pooles toimus ühishange rotaviirusvaktsiini hankimiseks Läti-Eesti koostöös. See hange oli edukas. Eesti ja Läti hankisid koos 61 000 vaktsineerimiskuuri, millest Eesti sai 24 710 ja Läti 36 290 kuuri. Eestile andis hange ligikaudu 25% hinnalanguse võrreldes vaktsiinide seniste hindadega, st kokku hoiti ligi 200 000 eurot.

2017. aastal tehti ühishange pneumokokivaktsiini hankimiseks Läti-Leedu koostöös: seda vaktsiini Eesti immuniseerimiskavas ei ole ja seetõttu ei olnud Eesti jaoks koostöö võimalik. "Meile teadaolevalt oli edukas hange, millega saadi kuni 15% hinnalangust," sõnas Bauer. 

2018. aastal välja kuulutatud ühishange kahe vaktsiini (rotaviirusvaktsiini ja difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, B-viirushepatiidi + Haemophilus influenzae tüüp b liitvaktsiini (lühend: heksavaktsiin)) hankimiseks Läti-Eesti koostöös on praegu käimas. Pakkumuste esitamise tähtaeg on 21. augustil, tulemused saab ministeerium avalikustada eeldatavasti septembri alguses.

Leping võimaldab ka laenutamist

Paralleelselt ühishangetega on lepingut Baueri sõnul korduvalt kasutatud ka laenutamiseks.

Näiteks:
2015: 1) difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi + Haemophilus influenzae tüüp b liitvaktsiini (lühend: viisikvaktsiin) ja 2) difteeria antitoksiini laenutamine
2013-2014: tuberkuloosi nõrgestatud elusvaktsiini laenutamised
2012: marutõve immuunglobuliini laenutamine

"Senise kogemuse põhjal võib öelda, et Balti koostöö selles vallas on olnud edukas ja plaanime sellega kindlasti jätkata,“ kinnitas Bauer.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.