Konkurent: haigekassa soosib maksuvõlaga haiglat

Anders Tsahkna Keila hooldushaigla avamisel 2016. aasta mais.
Anders Tsahkna Keila hooldushaigla avamisel 2016. aasta mais.

„Olukord on ebaaus,“ ütles Hiiu Ravikeskuse juht Kaidi Vainola. Nimelt on tema konkurendi PJV Hooldusravi maksuvõlg kasvanud juba pea miljoni euroni, ent haigekassa näib olema valmis haiglaga koostööd jätkama.

Haigekassa õendusabiteenuse riigihange on pidevate vaidlustamiste tõttu edasi lükkunud juba kolm korda – 16. juulil lõppema pidanud hanke uus tähtaeg on nüüd 13. august. Vaidlustaja on Hiiu Ravikeskus SA, mille juhatuse liikme Kaidi Vainola sõnul tundub, et haigekassa soosib hankega ekspoliitikule Anders Tsahknale kuuluvat maksuvõlaga haiglat PJV Hooldusravi, kirjutas Äripäev.

PJV Hooldusravi on Keilas asuv haigla, millel on olnud juba mitu aastat ligi 800 000 euro suurune maksuvõlg. Viimase kahe nädala jooksul on võlg teinud uue hüppe ülespoole, küündides nüüd pea 950 000 euroni. Võimalus, et maksuvõlaga ettevõte saab hankes osaleda, on konkurendi tagajalgadele ajanud.

„Ma arvan, et meie ei oleks saanud nii pikalt maksuvõlaga toimetada,“ ütles Vainola, kellele tundub, et haigekassa soosib PJV Hooldusravi, kuna neil on omavahel lihtsalt soojemad suhted.

„Olukord on ebaaus,“ ütles Vainola, kelle sõnul on praegu PJV Hooldusravil konkurentsieelis – makse ei maksta, aga haigla toimetab ikka edasi. „Maksukoormus on suur kõikidel ettevõtetel, kel on üle 50 töötaja. Kui üks ettevõte lihtsalt ei maksa makse – no ei tundu teiste suhtes kena,“ märkis ta.

Vainola sõnul on Hiiu Ravikeskus haigekassa hanget korduvalt vaidlustanud, kuna selle tingimused tekitavad palju küsimusi. „See hange näeb natukene imelik välja,“ ütles ta. Tegu on esimese korraga, kui haigekassa otsib õendusabiteenuse partnereid riigihankega, kuid osalemise tingimused ei ole Vainola sõnul läbipaistvad. „Hankesse on tekkinud asjaolu, et selles saab osaleda ka saneerimisel ettevõte. Saneerimine on ju maksejõuetuse tagajärg,“ rääkis Vainola.

Maksuamet survestab

PJV Hooldusravi juhatuse liige Lee Padrik tunnistas, et kuigi juuni alguses avaldas ta lootust, et maksuvõlg saab 2. juuliks tasutud, on endiselt veel kõik lahtine. „Üritame praegu sellega põhjalikult tegeleda. Kõik asjad võtavad natukene aega, aga loodame, et saame paari nädalaga asjad korda,“ ütles ta.

Padriku sõnul on PJV Hooldusravile vaid positiivne, et Hiiu Ravikeskus aina hanget vaidlustab, kuna nad saavad sedasi pidevalt maksuvõla tasumiseks aega juurde. „Praeguses olukorras on aeg meile oluline,“ ütles ta.

Padriku sõnul suhtleb haigla intensiivselt maksuametiga, et asjad korda saaks. Paraku ei ole maksuamet Padriku sõnul kompromissiks valmis – haiglalt nõutakse, et võlg makstaks korraga ära. „Maksegraafikuid nad näha ei taha,“ märkis Padrik. „Maksuametilt on tulnud negatiivsed otsused, kuid vaatamata sellele me ikka püüame,“ lisas ta.

Haigekassa ei saa hankega hakkama

Haigla maksuvõlg on kasvanud viimastel nädalatel pea 200 000 euro võrra, küünides pea 950 000 euroni. Padriku sõnul lisandusid võlale juurde veel mõned üleval olnud vaided. Ta lisas, et ta ei saa praegu veel rääkida selgetest lahendustest, mida haigla teha kavatseb. „Loodan, et mingit sotsiaalset katastroofi ei juhtu ja saame haiglat edasi pidada ka nii, et ükspuha kes haiglat lõpuks peab või kuidas asjad lähevad,“ rääkis ta. „Kinni haiglat ei pane."

Kuna haigekassa otsib esimest korda õendusabiteenuse partnereid riigihanke, mitte tavalise konkursi kaudu, ei suuda Padriku sõnul haigekassa ka ise hanget praegu hallata. „Hange on haigekassale endale ka paras pähkel,“ ütles ta. Tema sõnul on hankes palju protestimise võimalusi ja seepärast see ka pidevalt edasi lükkub.

Loe artiklit täismahus Äripäevast.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.