Asser: Eestis saab arstiteadust õpetada vaid ühes ülikoolis

Professor Toomas Asser
Professor Toomas Asser

Tänasest Tartu Ülikooli rektorina tööd alustanud professor Toomas Asser tõdes, et ülikool tervikuna on muutustes ja ka meditsiini õppevormides tuleb uuendusi juurde.

Vikerhommikule antud intervjuus arstiõppest Tartu Ülikoolis ja Eestis laiemalt rääkides rõhutas Asser, et Eesti suurusega riiki mahub vaid üks ülikool, kus arstiteadust õpetada, vahendasid ERR uudised.

"Arstide koolituseks on omad kriteeriumid, millest olulisem on, et õppebaasi taga on kindel kohort. Selleks on tänane Eesti piiri peal. Öeldakse, et ühe arstiõppega ülikooli jaoks on vaja paari miljonit inimest. Samas, mingeid komponente, näiteks IT-alaseid kompetentse või aparaadiehitusi, neid õppekavasid võib arutada. Aga selles pole aruteluruumi, et arstiõppe baasiks ja kohaks on ja jääb Tartu."

Rääkides arstiõppest Tartus, ütles Asser, et kui vaadata, kui palju soovitakse arstiks õppima tulla ja kuidas lõpetajad hiljem tööturul hakkama saavad, on põhjust optimismiks.

"Mis puudutab võimalikke muutusi, siis ülikool tervikuna on muutustes. Ja ka meditsiini õppevormides tuleb uuendusi juurde. Töösuunana on täna oluline see, et peame laiendama õpetushaigla baasi. Et haigete hulk, mis arstide õpetamiseks vajalik, peab olema avaram ja kättesaadavam."

Koostöö ülikoolide vahel

Asser rõhutas ka koostööd Eesti ülikoolide vahel, kus Tartu Ülikool peaks olema tema hinnangul koordineerija ja eestvedaja rollis. Oluliseks pidas ta ka doktorantide staatuse paremaks tegemist, et noortel oleks aega ja põhjust nooremteaduriks saada ning ülikooli jääda.

"Lahendus on eelkõige riigipoolne tugi, et doktorandi staatus muutuks. Palk on see," sõnas Asser.

Asser kinnitas ka, et kuigi ta veel mõne kuu jooksul teeb mõned operatsioonid, on ta aktiivsest kirurgiast juba lahkunud.

"Olla rektoriametis ja tegevkirurg ei ole paralleelselt tehtavad. Kirurgitöö ei vaja ainult pidevat käelist treeningut, vaid ka pidevat seesolekut - nii enne kui ka pärast kirurgilist tegevust."

Liikumised

Neurokirurgia professor Toomas Asser valiti Tartu Ülikooli rektoriks 26. aprillil 2018. Tema ametiaeg algab 1. augustil 2018 ja kestab viis aastat. Rektori inauguratsioon on 24. augustil. Senine rektori kohusetäitja professor Tõnu Lehtsaar andis ülikooli asjaajamise, varad ja dokumentatsiooni Toomas Asserile üle eile, 31. juulil.

Ülikooli rektoraadiga liitus 1. augustil ka uus õppeprorektor Aune Valk. Ametis jätkavad teadusprorektor Kristjan Vassil ja arendusprorektor Erik Puura.

Ülikooli nõukogus sai Toomas Asseri asemel liikmeks kardioloogia professor Jaan Eha. Tõnu Lehtsaare rektorikohustuste ajal asendusliikmena nõukogu töös osalenud Irja Lutsar naaseb senati koosseisu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.