Kas ravimiesindaja võiks töötada ka apteekrina?

Ravimitootjate Liidu Eetikakomiteele esitati küsimus, kas ravimiesindaja, kes on ühtlasi ka proviisor, võib teha apteegis öövahetusi ja seda juhul kui apteek ei kuuluks ravimiesindaja piirkonda.
Ravimitootjate Liidu Eetikakomiteele esitati küsimus, kas ravimiesindaja, kes...

Ravimitootjate liidu eetikakomiteele esitati küsimus, kas ravimiesindaja, kes on ühtlasi ka proviisor, võib teha apteegis öövahetusi ja seda juhul kui apteek ei kuulu ravimiesindaja piirkonda.

Ravimitootjate liidu eetikakomitee liikmete sõnul on sarnast juhtumit arutatud ka aastal 2010, mil ravimifirma esindaja töötas samal ajal nii arsti kui ka ravimiesindajana. Tookord jõudis REK otsusele, et tegemist on koodeksi art. 14.2 rikkumisega, mille kohaselt lasub ravimifirmal täielik vastutus huvide konflikti vältimise eest ravimiesitleja töö ning ravimite väljakirjutamise (ehk arstitöö) vahel. Ravimite müügitööga tegelev ravimifirma töötaja ei tohi töötada samaaegselt ravimite väljakirjutamise või väljastamise õigust omaval ametikohal ning ei tohi ka olla majanduslikult huvitatud (palgaskeemid, boonused jne) ravimite müügist, mille väljakirjutamist ta saab mõjutada samaaegselt kutsetööd tehes. Samuti sätestab koodeksi art. 17 ravimisendaja tegevuse piirangud.

Vastavalt ravimiseaduse §-le 29 on apteegiteenus ravimite jaemüük või muul viisil ravimite väljastamine koos kaasneva tarbijate nõustamisega ravimite sihipäraseks ja ratsionaalseks kasutamiseks, samuti ka kasutaja teavitamisega ravimi õigest ja ohutust kasutamisest ning säilitamisest, ravimite ekstemporaalsest ja seeriaviisilisest valmistamisest ja jaendamisest.

Ravimiseaduse kohaselt osutavad apteegiteenust vaid proviisorid ja farmatseudid. REK on seisukohal, et proviisorid ja farmatseudid on ravimi väljakirjutamise õigust omava isikuga võrdsustatud, nõustavad tarbijaid igapäevaselt ravimite kasutamise osas ning REK taunib sellist tegevust.

OTSUS:
Kuigi RTL eetikakoodeks otseselt ei reguleeri eelpool kirjeldatud teemat on proviisor võrdsustatud ravimi väljakirjutamise õigust omavate isikutega. Arvestades eelnevat peab ravimitootja vältima huvide konflikti tekke võimaluse ja leidma lahenduse selliselt, et firmatöö ja töö apteegis ei põhjusta huvide konflikti.

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.