Arvamus: rohkem koostööd perearstide vahel

Tallinnas on hetkel 266 perearsti nimistut. Nimistuid, mille suurus on üle 2000 isiku on 29. Samal ajal on Tallinnas 10 nimistut, mille suurus jääb alla 1200 isiku.

Nimistute mediaansuuruseks on 1768, Eestis kokku on nimistu mediaansuurus 1728 isikut. Seega ei saa väita, nagu oleks Tallinnas perearstide töökoormus võrreldes ülejäänud Eestiga suurem.

Vabu kohti on Tallinna nimistutes 70 000. Terviseamet on loonud Tallinnasse 0-nimistuid, eesmärgiga leevendada perearstide koormust. Selle lisaks oleme nimistutest välja määranud Eestis rahvastikuregistrijärgset elukoha aadressi mitteomavad ravikindlustamata isikud.

Meie hinnangul on kõige suuremaks põhjuseks, miks osadel perearstidel on suur koormus, Tallinna tänavapõhised teeninduspiirkonnad. Patsientidel on raske väiksematesse nimistutesse registreeruda, kui nende konkreetne elukoht ei ole perearsti teeninduspiirkonnas.

Siiani on Eesti Perearstide Selts olnud Tallinnas teeninduspiirkonna laiendamise vastu, kuid paradoksaalselt just see võiks olla lahenduseks, sest alla 1600 isikuga nimistutes on 45 000 vaba kohta. Samal ajal on mujal Eestis väga laiad teeninduspiirkonnad, mis on ebavõrdne teiste piirkondade perearstide suhtes.

Õigus piirkonna perearstile. Meil tuleb igapäevaselt tegeleda patsientidega, kes saavad järjepidevalt eitavaid vastuseid erinevatest perearstikeksustest, kus perearstil oleks olnud kohustus patsient nimistusse registreerida. Võtame selliseid pöördumisi väga tõsiselt, sest patsiendil on õigus vahetada perearsti ja perearstil on kohustus registreerida patsient nimistusse, kui ta kuulub tema teeninduspiirkonda.

Perearstidelt kuuleme sageli justkui poleks neil keeldumiseks mingeid õigusi, kuid õigusruum annab selleks selge võimaluse – kui patsient ei kuulu perearsti teeninduspiirkonda, siis ei ole perearst kohustatud teda ka oma nimistusse registreerima. Mõnikord on perearstikeskused saatnud patsientidele vastuseks, et hetkel on nimistud kvaliteetse arstiabi tagamiseks optimaalse suurusega ja uusi patsiente nimistusse ei registreeri, kuigi nimistutes on vabu kohti.

Väär info. Terviseameti poolt on sellised väited taunitavad. Kahjuks on see süstemaatiline ja süvenev probleem, millega terviseametil tuleb hakata süviti tegelema.

Perearstide puudus ei tule avalikkusele kindlasti üllatusena. Eestis on praegu 30 perearsti nimistut, kus on ajutine asendaja. Probleemi ei ole Tartus ja väiksem on see ka Tallinnas, kuigi ka Tallinnas on olnud konkursse, kus nimistule ei ole esimesel korral perearsti leitud. Lähiaastatel süveneb perearstide puudus veelgi ja uute arstide leidmine aina raskeneb. Arutusel on olnud erinevad perearstide motivatsioonipaketid (lähetoetuse suurendamine ja paindlik kasutamine), mis loodetavasti perearstide puudust leevendab. Tegutseda tuleb ka peremeditsiini eriala populariseerimise nimel.

Terviseameti hinnangul on väga olulisel kohal perearstide omavaheline koostöö just olukorras, kus on vajalik puhkuse, haiguse või koolituse ajal asendamine. Puhkamine ja puhkuse ajal üksteise asendamine on väga oluline, sest vaba tööjõudu on väga keeruline leida, aga puhkuseta põleksid olemasolevad arstid väga kiiresti läbi.

Peame tegema rohkem koostööd ja töötama parema üksteise mõistmise nimel, et patsient ei kannataks.

Lisa kommentaar

  • Terviseameti tervishoiuteenuste osakond

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.