Alates 50. eluaastast diagnoositakse ühel mehel kuuest eesnäärmevähk

Kui perekonnas on juba eesnäärmevähki esinenud, on soovitatav teha PSA analüüsi alates 45. eluaastast.
Kui perekonnas on juba eesnäärmevähki esinenud, on soovitatav teha PSA analüüsi ...

Uurimused ja arstide kogemused näitavad, et eesti meeste terviseteadlikkus on küll kasvanud, kuid jääb siiski veel oluliselt alla naistele.

Eesti Vähiliit alustas koostöös meeste terviseprobleemidega tegelevate arstidega teavituskampaaniat "Iga mees peab teadma!" 

Uurimused ja arstide kogemused näitavad, et  eesti meeste terviseteadlikkus on küll kasvanud, kuid jääb siiski veel oluliselt alla naistele.

Viimase kümne aastaga on meeste oodatav eluiga pikenenud 6 aastat ja naistel 3,5 aastat. Selle tulemusel on vähenenud meeste ja naiste oodatava eluea vahe.

Euroopa Liidu keskmisega võrreldes on Eesti meestel oodatav eluiga aga ligi 5 aastat lühem. 

Meestearst Margus Punabi sõnul on eluea sooline tasakaaluhäire on osaliselt seotud tervishoiuteenuse kasutamise ja kättesaadavusega. Vanuserühmas 30–50 eluaastat kasutab eriarsti teenust enam kui kaks korda vähem mehi kui naisi.

"Meeste terviseteadlikkus on küll kasvanud, kuid oluliste tervise riskitegurite (liigne kehakaal, vähene liikumisaktiivsus, mittetervislik toitumine, suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine) osas on meeste näitajad jätkuvalt oluliselt kehvemad kui eesti naistel," sõnas arst.

  • Eesnäärmevähk on meeste sagedasim vähkkasvaja Euroopas.
  • Alates 50. eluaastast diagnoositakse ühel mehel kuuest eesnäärmevähk.
  • Mehe vanuse kasvades haigestumisrisk suureneb. Eesnäärmevähki diagnoositakse kõige sagedamini 55–74aastastel meestel. 

Teadaolevatel andmetel võivad eesnäärmevähki haigestumise riski vähendada tervislik eluviis, tasakaalustatud toitumine, füüsiline aktiivsus ja aktiivne ja korrapärane seksuaalelu.

Haiguse varaseks avastamiseks on soovitav teha PSA-analüüsi meestel alates 50. eluaastast, ent kui perekonnas on juba eesnäärmevähki esinenud, on soovitatav teha analüüs alates 45. eluaastast.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.