Kes kuulub koos Maimetsaga ravimikomisjoni?

Milline on sotsiaalministeeriumi ravimikomisjoni koosseis, kuhu kuulus ka altkäemaksukahtlustuse saanud dotsent Matti Maimets? Komisjon on rohkearvuline, nii et raske on ette kujutada kellegi ainumõju selle otsustele.

Antiretroviirusravimite (HIV ravimite) hankimise komisjoni juhtib sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja, võib eeldada varasematest töö- ja terviseministrite käskkirjadest. Ministeeriumi kodulehel on komisjoni info all rippumas küll veel 2015. aasta käskkiri, kus komisjoni juht oli  toona sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juht Dagmar Rüütel. Seega võib eeldada, et aasta tagasi selle ametikoha üle võtnud Eda Lopato on nüüd ka ravimikomisjoni uus esimees. 

Teised komisjoni liikmed on kõrged ametnikud ravimiametist, terviseametist, justiitsministeeriumist, HIV+ võrgustiku esindaja, haiglate nakkusarstid jne. Esindatud on nii Narva haigla kui ka IVKH.

Matti Maimets oli komisjonis kliinikumi esindaja.

Töökorralduse järgi käib komisjon koos vähemalt korra aastas, otsused võetakse vastu lihthäälteenamuse alusel. Häälte võrdsel jagunemisel on otsustav komisjoni esimehe hääl. Tehniliselt korraldab komisjoni tööd sotsiaalministeeriumi ravimiosakond ja kõik protokollid on avalikud.

Komisjoni põhiülesanded:

  • teha ettepanekuid antiretroviirusravimite kasutamise ja ravi korralduse planeerimiseks;

  • prognoosida ravisaajate arvu ja erinevate raviskeemide osakaalu järgmise perioodi hankeplaanis (va rahalist kulu);

  • teha ettepanekuid ravimite ratsionaalsemaks kasutamiseks;

  • komisjon kohtub 2-3 korda aastas.

HIV+ ravi on kallis ja selle maksab riik. Ka ravimivalik on üsna lai. Seega ravimifirmadel on suur huvi saada oma ravimid arsenali loetellu. 

Milline on keskmine ravikuuri maksumus aastas ühe haige kohta? Vastuse saamiseks lõik haigekassa ravijuhendist  aastast 2015. Patsiente on tuhandeid. 2018 septembriks oli Eestis diagnoositud 140 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9851 inimesel, sealhulgas AIDS 535 inimesel.

Keskmine ühe inimese ARV raviskeemi ravimite aastane maksumus:
1) Esimese valiku raviskeem (NRTI+ NNRTI, ligikaudu 31% patsientidest) ~ 2500 EUR
2) Teise valiku raviskeem (NRTI+ NNRTI, ligikaudu 10 % patsientidest) ~ 3700 EUR
3) Esimese valiku raviskeem (NRTI+PI, ligikaudu 53% patsientidest) ~ 4400 EUR 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.