EL ajakohastas tuberkuloosiravi standardeid

Euroopa Liidu tuberkuloosi käsitluse standardid (ESTC) ajakohastati 2017. aastal, et viia need vastavusse tuberkuloosi diagnostika, ravi ja ennetamise uusimate rahvusvaheliste soovitustega. Standardid on nüüd kättesaadavad.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) ja Euroopa kopsuarstide assotsiatsioon (ERS) on välja töötanud 21 patsiendikeskset standardit, et pakkuda arstidele ja tervishoiutöötajatele tegevusjuhendit tuberkuloosi optimaalse diagnoosimise, ravi ja ennetamise tagamiseks Euroopas.

Juhenditega saab tutvuda siin. Tekst on kättesaadav ka eesti keeles.

Tuberkuloosi käsitluse rahvusvahelised standardid (ISTC) avaldati esimest korda 2006. aastal ja neid ajakohastati 2009. ning 2014. aastal. ISTC-standardid kirjeldavad tuberkuloosi käsitluse üldtunnustatud taset, keskendudes siiski suure haiguskoormuse ja madala sissetulekuga riikidele.

Euroopa Liidus / Euroopa Majanduspiirkonnas on epidemioloogiline taust ja rahaliste vahendite kättesaadavus teistsugune:
• haiguskoormus on väike ja/või mõõdukas, kuid ebaühtlane;
• tuberkuloosi ennetamise ja tõrje tavad on pikaajalised;
• vahendid on kättesaadavad;
• on vaja tagada nende vahendite optimaalne kasutamine;
• tuberkuloosiga seotud teenused on lõimitud tervishoiusüsteemi;
• igal patsiendil on õigus saada parimat võimalikku ravi.

Kuidas ESTC-standardid välja töötati ja ajakohastati?

Selles ühistegevuses juhib ERS kliinilise praktika standardite arendamist ja ajakohastamist ning ECDC on välja töötanud ja ajakohastanud rahvatervisega seotud standardid. Väljatöötamist ja ajakohastamist juhendas rahvusvaheline ekspertide rakkerühm, kuhu kuulusid eri valdkondade spetsialistid, organisatsioonid ja tuberkuloosipatsientide esindajad. Materjali läbivaatamisel arvestati avaldatud rahvusvahelisi suuniseid. Autorikollektiiv koostas dokumendi kavandi, mille vaatas läbi ja kiitis heaks rakkerühm. ESTC-standardid töötati välja ja ajakohastati ISTC-standardite ja muude olemasolevate suuniste täiendamiseks.

ESTC-standardite põhjendus

Tuberkuloosi käsitluse Euroopa Liidu standarditega (ESTC) soovitakse täita tuberkuloosi juhtumikorralduse lüngad Euroopa Liidus / Euroopa Majanduspiirkonnas.

ESTC-standardite eesmärk on anda rahvatervise ekspertidele, arstidele ja tervishoiuprogrammidele tõenduspõhiste standardite liigendatud kogum, mis kirjeldab tuberkuloosi optimaalse ravi, ennetamise ja tõrje miinimumnõudeid.

Allikas: ecdc.europa.eu

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.